"Kiedy wchodził do zrujnowanej Warszawy, czuł się Polakiem". Wspomnienie Tadeusza Neumana
- Mój dziadek był Polakiem, czuł się Polakiem, dla mnie ta kwestia nie ulega wątpliwości - tak o Tadeuszu Neumanie mówiła w Polskim Radiu 24 red. Joanna Bojańczyk.
2022-02-21, 09:50
"Oficjalnie nie figuruję. Pamiętnik 1939-1945" to książka Tadeusza Neumana. Autor, jak i cała zasymilowana rodzina Neumanów-Goldfederów, należał do wyższych sfer II RP pod względem finansowym, towarzyskim, obyczajowym.
Z perspektywy zamożnego inteligenta Tadeusz Neuman opisuje w pamiętniku wojenną codzienność. Choć wiemy, że przeżył (swoje wspomnienia spisuje z dystansu, w 1947 r.), narracja trzyma w napięciu.
"Dziadek zmarł, kiedy miałam 11 lat"
- Autor tej książki to mój dziadek, który zmarł, kiedy miałam 11 lat. Moje wspomnienia o nim dotyczą zatem tylko dzieciństwa. Pamiętnik leżał u nas lata całe, oddałam go w pewnym momencie do przepisania na komputerze, ale nie było odwagi, by go opublikować. W końcu razem z synami uznaliśmy, że trzeba to zrobić i ukazała się książka - powiedziała red. Joanna Bojańczyk.
Gość PR24 dodała, że dziadek był z wykształcenia architektem, ukończył politechnikę w Monachium, a przed wojną znajdował się w zarządzie Zakładów Starachowickich. Ożenił się z zamożną kobietą, której ojciec był bankierem.
- Jednak nie zamożność wyznaczała ich styl życia, to byli ludzie wykształceni, ale i bardzo kulturalni. Czy był Żydem, czy Polakiem? Nie pisze o sobie jako o Żydzie - powiedziała red. Joanna Bojańczyk.
Posłuchaj
***
Audycja: "Poczytnik"
REKLAMA
Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń
Gość: red. Joanna Bojańczyk
Data emisji: 20.02.2022
Godzina: 22:06
REKLAMA
REKLAMA