"Działacie lub nie". Ostre słowa gen. Skrzypczaka pod adresem Francuzów i Niemców

2022-02-26, 12:00

 "Działacie lub nie". Ostre słowa gen. Skrzypczaka pod adresem Francuzów i Niemców
Gen. Waldemar Skrzypczak: czas, który Zachód miał na pomoc Ukrainie, już się skończył. Foto: Polskie Radio 24

- Czy można się wahać, gdy leje się krew i giną ludzie? Dość udawania i koniec z genetyczną zdradą. Wszyscy ci, którzy nie są z nami w jednej drużynie, powinni opuścić NATO - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były dowódca sił lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

27 państw - w tym Wielka Brytania oraz USA - zgodziły się przekazać Ukrainie więcej broni, środków medycznych oraz innej pomocy wojskowej, aby wspomóc ją w walce z rosyjską inwazją. Według Sky News brytyjski minister obrony Ben Wallace zorganizował w piątek wieczorem wirtualną konferencję państw darczyńców w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jak przekazano, każdy z uczestniczących w niej krajów zgodził się wnieść swój wkład. Miały się one zobowiązać do przekazania zarówno pomocy śmiercionośnej - takiej jak amunicja, broń przeciwpancerna i przeciwlotnicza - jak i nieśmiercionośnej, w postaci na przykład środków medycznych.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił w tym kontekście uwagę, że NATO powinno odtworzyć swoje zdolności bojowe. - Sojusz nie jest przygotowany do wojny na wielką skalę z Rosją. Klinicznym przykładem są Niemcy, którzy nie mają żadnych zdolności bojowych. NATO musi odtworzyć siły zbrojne, które będą odstraszać Putina. Przepraszam, ale zastanawiam się, czy Niemcy to jeszcze Niemcy? Odnoszę wrażenie, że bojowych Niemców już nie ma. Elity wojskowe są zdemoralizowane. Najlepszym dowodem na to była wypowiedź byłego admirała, który chwalił Putina - powiedziała gen. Waldemar Skrzypczak. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w sobotę telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Poinformował, że Francja wyśle na Ukrainę broń i sprzęt wojskowy. - Wszyscy ci, którzy nie są z nami w jednej drużynie, powinni opuścić NATO. Francja zachowuje się dziwnie, choć niby jest z nami. Jednak wcześniejsze zachowania Macrona świadczyły, że ma wątpliwości, czy powinien wspierać NATO i UE w stanowisku przeciwko Putinowi. Odwołując się do historii, do lat 1938-39, zastanawiam się, czy przypadkiem Francuzi nie mają w genach zdrady? Czy można się wahać, gdy leje się krew i giną ludzie? Dość udawania i koniec z genetyczną zdradą - działacie lub nie.  

Sky News nie podaje listy krajów deklarujących przekazanie pomocy, ale zaznacza, że są wśród nich takie, które wcześniej były przeciwne wysyłaniu broni na Ukrainę, ale zdecydowały się to zrobić po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz inwazji. Ponadto wśród 27 krajów mają być takie, które nie należą do NATO.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: gen. Waldemar Skrzypczak (były dowódca sił lądowych)

Data emisji: 26.02.2022

Godzina emisji: 11.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej