Premier: tarcza antyputinowska to derusyfikacja polskiej i europejskiej gospodarki
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza "tarczę antyputinowską". - Zakłada m.in. przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki - zapowiedział szef rządu.
2022-03-18, 10:20
- Robimy wszystko, by zatrzymać Putina. Wybór jest jasny - albo stajemy po stronie wolności, suwerenności, prawa do obrony państw, albo ktoś staje po stronie Putina - powiedział premier podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
- Władimir Putin kompletnie zerwał z regułami współpracy gospodarczej. Szantaż gazowy i wojna cenowa to kroki, którym trzeba przeciwdziałać na wielu frontach - powiedział szef rządu.
- Przed nami czas wielkich inwestycji w polską suwerenność energetyczną i gospodarczą - zapowiedział Morawiecki.
Już w środę szef rządu przekazał, że trwają prace nad "tarczą antyputinowską". Jak wtedy wyjaśnił, tarcza ma obronić polską gospodarkę przed ekonomicznymi skutkami wojny.
REKLAMA
Przeciwdziałanie inflacji i ochrona rynku
Teraz premier zaznaczył, że niezbędne jest odejście od rosyjskich ropy, gazu i węgla. Ocenił, że w najbliższym czasie gwałtownie wzrosną ceny żywności.
- "Tarcza antyputinowska" ma na celu przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy i wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim - poinformował Mateusz Morawiecki.
Premier przypomniał, że jego rząd wprowadził już podobne rozwiązania, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Wskazał także na rządową tarczę antyinflacyjną, którą została przyjęta na początku tego roku.
- "Słowa otuchy, ale i konkretne wsparcie". Holenderskie media doceniają znaczenie wizyty premierów w Kijowie
- Wyjazd premierów do Kijowa. Michał Jach: to jeden z przełomowych momentów w historii
- Terlecki: Słowenia stoi u boku Polski w sporze z władzami UE
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
pg,IAR,PAP,interia
REKLAMA