Uchodźcy wojenni z Ukrainy znajdują w Polsce pracę. Ustawa o pomocy działa skutecznie

60 tys. Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny, podjęło tu pracę - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

2022-04-13, 19:22

Uchodźcy wojenni z Ukrainy znajdują w Polsce pracę. Ustawa o pomocy działa skutecznie
Paweł Szefernaker: 846 tys. obywateli Ukrainy ma numer PESEL, 60 tys. podjęło pracę. Foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Informacja dotyczy liczby osób, które zdecydowały się w Polsce na pracę na podstawie uchwalonej miesiąc temu specjalnej ustawy o pomocy dla uchodźców. 

Uchodźcy zainteresowani pracą

Dane o 60 tysiącach nowych zatrudnionych pochodzą od pracodawców. - Jest trend wzrostowy w ostatnich dniach. Coraz więcej osób podejmuje pracę – dodał wiceminister Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA podał, że dalsza część uchodźców podjęła pracę w oparciu o przepisy ogólne – niewynikające z tej specustawy. - Część z tych osób miała zezwolenie na pracę w Polsce, ponieważ wcześniej już kiedyś pracowali – dodał.

REKLAMA

Dzieci się uczą, a dorośli mogą pracować

Szefernaker podkreślił, że ważną sprawą jest organizacja edukacji. - Jeżeli zapewnimy dobry system oświaty dla wszystkich - przede wszystkim dla polskich dzieci, ale także dla dzieci ukraińskich - to pozwolimy na to, aby wiele osób, które dzisiaj pilnuje tych dzieci, mogło pójść do pracy i zacząć normalnie żyć, usamodzielnić się i funkcjonować bezpiecznie w Polsce - wskazał.

Wiceminister mówił też o finansowaniu przez Unię Europejską pobytu w Polsce ukraińskich uchodźców. - Musimy rozmawiać o konkretnych środkach, które mogą trafić do Polski na pomoc dla uchodźców. Zależy nam na tym, aby Europa solidarnie działała w tych kwestiach, solidarnie ponosiła koszty związane ze wspólnym bezpieczeństwem. Bo inwestycja w pomoc uchodźcom jest inwestycją w bezpieczeństwo Polski i Europy - dodał.

Brytyjczycy chcą pomóc

Odniósł się też do spotkania z brytyjskim ministrem ds. uchodźców Lordem Harringtonem, którego tematem była pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

- Umówiliśmy się, że zrealizujemy w najbliższych dniach prośbę Wielkiej Brytanii, aby wszyscy Ukraińcy, którzy logują swoje telefony, otrzymali informację dotyczącą możliwości ubiegania się o legalny pobyt w Wielkiej Brytanii - poinformował Szefernaker.

REKLAMA

Zaznaczył, że cały czas jego resort jest też w kontakcie z organizacjami ONZ, które pomagają uchodźcom, stąd też kolejne spotkania z UNICEF, UNCHR, a także z ambasadorami innych państw.

Państwo dopłaca pomagającym

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker mówił też o współpracy z samorządami. - Jutro wydam pismo do samorządów ws. wypłat pieniędzy dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy - poinformował.

Przyznał, że te wypłaty nie wszędzie są realizowane w zadowalający sposób. - Mamy ponad 2,5 tys. gmin w Polsce i nie ukrywam, że interpretacja różnych przepisów na szczeblu samorządowym wygląda różnie - powiedział.

Zapowiedział, że aby przyśpieszyć i uporządkować system wypłat, jutro zostaną opublikowane wskazania dotyczące wypłat. - Jutro wydam pismo do wszystkich gmin w Polsce, jak powinni to robić, żeby to było skutecznie. (…) Wszyscy Polacy, którzy złożyli wnioski, muszą te środki jak najszybciej uzyskać - oznajmił Szefernaker.

REKLAMA

W połowie ubiegłego miesiąca opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie świadczenia pieniężnego dla osób przyjmujących obywateli Ukrainy. Przewiduje ono wypłatę 40 zł na dzień za każdą osobę, której zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie. By otrzymać to świadczenie, należy złożyć wniosek w swojej gminie.

Czytaj także:

PAP/IAR/PKJ

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej