Czy Rosja może użyć broni jądrowej? Prof. Gil: to oznaczałoby koniec życia na Ziemi

2022-04-14, 14:50

Czy Rosja może użyć broni jądrowej? Prof. Gil: to oznaczałoby koniec życia na Ziemi
Rosja zagroziła państwom NATO, że jeśli Szwecja i Finlandia dołączą do sojuszu, to Moskwa będzie musiała wzmocnić swoją obronę w regionie, w tym poprzez rozmieszczenie broni jądrowej. Foto: Free Wind 2014/Shutterstock

- Wszystkie pogróżki, które słyszymy ze strony administracji Putina i jego urzędników, dobrze podsumował niedawno w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda: należy mieć świadomość, że jakiekolwiek użycie broni atomowej oznacza koniec życia na Ziemi - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Rosja zagroziła państwom NATO, że jeśli Szwecja i Finlandia dołączą do sojuszu, to Moskwa będzie musiała wzmocnić swoją obronę w regionie, w tym poprzez rozmieszczenie broni jądrowej - informuje tvp.info i przywołuje wpis Dmitrija Miedwiediewa, bliskiego współpracownika Władimira Putina.

- Wszystkie pogróżki, które słyszymy ze strony administracji Putina i jego urzędników, dobrze podsumował niedawno w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda: należy mieć świadomość, że jakiekolwiek użycie broni atomowej oznacza koniec życia na Ziemi - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil. 

"Są militarnie bezradne"

- Myślę, że te wszystkie strachy będą raczej motywująco wpływały na społeczeństwa, które są straszone, czyli na Szwedów i na Finów. W tym momencie są one militarnie bezradne, mimo, że armia szwedzka jest świetna - dodał profesor.

Finlandia podejmie decyzję w sprawie swojego członkostwa w NATO w ciągu kilku tygodni - zaznaczyła premier Sanna Marin na konferencji prasowej w Sztokholmie. Z kolei premier Szwecji Magdalena Andersson chce, by jej kraj został członkiem NATO jeszcze w czerwcu - podał dziennik "Svenska Dagbladet".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

prof. Andrzej Gil o rosyjskich groźbach (Temat dnia) 22:56
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: prof. Andrzej Gil (KUL) 

Data emisji: 14.04.2022

Godzina: 14.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej