Katastrofa w kopalni Pniówek. Steinhoff: każda śmierć górnika jest tragedią
- W górnośląskich kopalniach w większości występują zagrożenia tąpnięciami i gazowe. Mimo faktu, że schodzimy z wydobyciem węgla coraz niżej, wypadkowość jest coraz mniejsza. Niemniej każda śmierć górnika jest tragedią dla jego rodziny i całego środowiska. Należy robić wszystko, aby uniknąć tego typu wydarzeń, natomiast trudno jest je wyeliminować całkowicie - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Steinhoff, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka i były minister gospodarki.
2022-04-20, 15:50
Bilans ofiar tragedii w kopalni Pniówek w Pawłowicach wzrósł do pięciu. Wśród nich jest także ratownik, który ruszył na pomoc swoim kolegom. Poszukiwanych pozostaje siedem osób. Ponad 20 osób z ciężkimi poparzeniami jest w szpitalu.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że niestety nie da się do końca zabezpieczyć przed takimi nieszczęściami. - Niektórych zagrożeń nie da się uniknąć, trudno jest je przewidzieć. Zabezpieczenia i profilaktyka są coraz lepsze, mniej górników ginie w polskich kopalniach, wszystkie wskaźniki pokazują, że poziom bezpieczeństwa rośnie pomimo trudnych warunków geologicznych. W górnośląskich kopalniach w większości występują zagrożenia tąpaniami i gazowe. Mimo faktu, że schodzimy z wydobyciem węgla coraz niżej, wypadkowość jest coraz mniejsza. Niemniej każda śmierć górnika jest tragedią dla jego rodziny i całego środowiska. Należy robić wszystko, aby uniknąć tego typu wydarzeń, natomiast trudno jest je wyeliminować całkowicie - powiedział Janusz Steinhoff.
Były wicepremier tłumaczył, że polskie kopalnie posiadają niezłe wyposażenia zabezpieczające. - Wszystkie są wyposażone w metanometrię automatyczną pracującą online. Automatycznie wyłączane są urządzenia elektryczne w przypadku wyższych wskaźników obecności metanu. Każdy wypadek jest szczegółowo analizowany przez komisję powoływaną przez Wyższy Urząd Górniczy, co ma służyć ewolucji przepisów - zauważył Steinhoff.
Jego zdaniem trzeba robić wszystko, żeby ekonomia nie górowała nad bezpieczeństwem w kopalniach. - Mam wątpliwość, czy usytuowanie Wyższego Urzędu Górniczego jest w tej chwili właściwe, ponieważ podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych. W przeszłości zawsze podlegał Prezesowi Rady Ministrów. Urząd czasami kładzie ekonomię na ołtarzu bezpieczeństwa. Powinien być niezależny, a niezależność gwarantuje mu podporządkowanie pod Prezesa Rady Ministrów, a nie pod właściciela kopalń - podsumował były wicepremier.
REKLAMA
Posłuchaj
W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło minionej nocy prawdopodobnie do dwóch wybuchów metanu. Akcja poszukiwawcza została przerwana ze względu na wysokie zagrożenie kolejnym wybuchem. Do wypadku doszło na poziomie 1000 metrów. Wszyscy poszkodowani - zarówno górnicy, jak i ratownicy - mają poparzenia wywołane zapaleniem się metanu.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadziła: Antoni Trzmiel
Gość: Janusz Steinhoff
REKLAMA
Data emisji: 20.04.2022
Godz. emisji: 15.06
PR24
Polecane
REKLAMA