"Siła armii gwarantuje, że przeciwnik pięć razy pomyśli, zanim zaatakuje". Macierewicz o ustawie o obronie ojczyzny

- Jednym z najważniejszych zadań jest zwiększenie liczebności armii. Niezbędne wydaje się wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej. Ten czynnik w sytuacji zagrożenia wojną będzie mógł doprowadzić do powstania dużej armii. Jest to konieczne dla bezpieczeństwa państwa i narodu - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz.

2022-04-23, 14:38

"Siła armii gwarantuje, że przeciwnik pięć razy pomyśli, zanim zaatakuje". Macierewicz o ustawie o obronie ojczyzny
Antoni Macierewicz. Foto: PR24/Adam Koniecki

W sobotę wchodzi w życie część zapisów ustawy o obronie ojczyzny. Jedną z najważniejszych zmian, jakie ona wnosi, jest powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego. Od nowego roku nakłady na obronność zostaną zwiększone do 3 procent PKB. Powstanie również Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Rząd co cztery lata będzie nakreślał szczegółowe kierunki rozwoju polskiej armii, a plany modernizacyjne będą powstawały na 15 lat.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ustawa musi zacząć być realizowana. - Zamawiamy w USA nowe rodzaje uzbrojenia. Do Polski trafią czołgi Abrams i w perspektywie śmigłowce Apache. Realizowany jest program antyrakietowy Wisła. Jednak jednym z najważniejszych zdań jest zwiększenie liczebności armii. Niezbędne wydaje się wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej. Ten czynnik w sytuacji zagrożenia wojną będzie mógł doprowadzić do powstania dużej armii. Jest to konieczne dla bezpieczeństwa państwa i narodu. Oczywiście sojusz z USA i członkostwo w NATO są ważne, ale pomoc sojuszników jest tym silniejsza, im samemu jest się silniejszym - powiedział Antoni Macierewicz. 

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

Wskazał, że dodatkowym czynnikiem jest konieczność upowszechnienia obrony cywilnej. - Na przykładzie Ukrainy widać jak obrona cywilna wzmacnia i gwarantuje skuteczność działania wojska. Rosyjskie ataki mają charakter totalny, w związku z tym ludność cywilna musi być zdolna do skutecznego reagowania. Zadań jest wiele, ustawa o obronie ojczyzny jest fundamentem, na którym można budować. Polska armia już dzisiaj jest jedną z najsilniejszych w Europie, ale powinna uzyskać taką siłę, by móc zapobiec ewentualnej agresji rosyjskiej. Siła armii gwarantuje, że przeciwnik pięć razy pomyśli, zanim zaatakuje - tłumaczył były szef MON.

REKLAMA

Ważnym elementem systemu obrony jest też ustawa o dostępie do broni. - Projekty w tej sprawie zmierzają do upowszechnienia możliwości posiadania broni przez ludność cywilną. Warunkiem wstępnym jest wprowadzenie do szkół przysposobienia wojskowego, które sprawi, że młodzież będzie miała minimalną wiedzę o tym, jak używać broni. Broń nie może stanowić zagrożenia, ale być skutecznym narzędziem bezpieczeństwa - podsumował Macierewicz. 

Posłuchaj

Antoni Macierewicz gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24) 36:14
+
Dodaj do playlisty

Ustawa o obronie ojczyzny opisuje szczegółowo źródła finansowania sił zbrojnych, które mają docelowo liczyć 250 tysięcy żołnierzy, z czego 50 tysięcy będą stanowić żołnierze WOT. 


Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (PiS)
Data emisji: 23.04.2022
Godzina emisji: 13.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej