Jak brak rosyjskiego gazu przełoży się na ceny w regionie? Ekonomista: jesteśmy w dobrej sytuacji
- Jeżeli nie będzie dalszego "przykręcania kurka", to ja się nie spodziewam jakichś potężnych zmian cen gazu - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista Marek Zuber. Dodał, że Polska "jest w dobrej sytuacji".
2022-04-27, 16:44
Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. O decyzji tej zostało we wtorek poinformowane Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Podanym przez rosyjską spółkę powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Jak zapewniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, polskie zapasy gazu są bardzo duże, a dostawy dla odbiorców są na bezpiecznym poziomie.
Ekonomista Marek Zuber przedstawił na antenie Polskiego Radia 24 jak ta sytuacja może przełożyć się na ceny gazu w Polsce i Europie w nadchodzących miesiącach. Jak wskazał, jeśli surowca by nie dostarczano tylko do Polski i Bułgarii, "to nie będzie to miało jakiegoś dużego wpływu na ceny".
"Jesteśmy w dobrej sytuacji"
- Jeśli chodzi o Polskę, to my jesteśmy w dobrej sytuacji. Między innymi dzięki temu, że mamy mniej więcej 75 proc. zbiorników wypełnionych gazem, co można interpretować jako około dwa miesiące normalnego zużycia w przypadku, gdy nie będziemy kupować gazu ani nie będziemy produkować go sami - wyjaśnił.
Wskazał jednak, że mamy w Polsce gazoport, który jest rozbudowywany i który już teraz jest w stanie przyjmować sześć miliardów metrów sześciennych gazu; dodatkowo około dwa miliardy metrów sześciennych gazu będziemy w stanie czerpać z Litwy za pomocą gazociągu w Kłajpedzie. Zwrócił także uwagę na "coś, co domyka nam niezależność od Moskwy", czyli Baltic Pipe, który zostanie uruchomiony najpóźniej w październiku. - Dzięki tym elementom zamykamy sobie uzależnienie od Rosji - podkreślił.
REKLAMA
- Jeżeli nie będzie dalszego "przykręcania kurka", to ja się nie spodziewam jakichś potężnych zmian cen gazu. Choć z całą pewnością będziemy mogli zobaczyć pewne elementy zwiększonego ryzyka, ale sądzę, że będzie to kwestia jakiegoś niewielkiego wzrostu cen - zaznaczył.
Sytuacja w regionie
Ekspert dodał także, że w przypadku, gdyby Rosjanie kontynuowali odcinanie kolejnych krajów od swojego gazu, to "zrobi się potężne zamieszanie" a "państwami, które przede wszystkim będą miały problem" staną się Niemcy oraz Francja. - Wtedy będzie paniczne poszukiwanie gazu wszędzie, gdzie się da - wskazał.
Zaznaczył także, że mimo że gazu na świecie jest bardzo dużo, to nie da się zwiększyć jego produkcji w ciągu kilku tygodni o kilkadziesiąt procent. Ale - jak dodał - w perspektywie około dwóch lat "bez specjalnego problemu" Europa będzie w stanie obywać się bez rosyjskiego surowca.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
- "To bezpośredni atak na Polskę". Premier Morawiecki o wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu
- Dr Michał Kuź: Polska może stać się hubem gazowo-naftowym dla całego regionu
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Zuber (ekonomista)
REKLAMA
Data emisji: 27.04.2022
Godzina emisji: 15:36
ng
Polecane
REKLAMA