Są propozycje porozumienia w sprawie wynagrodzeń kontrolerów. Dziś kolejne spotkanie
Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przedstawiło dwie propozycje porozumienia ze związkami zawodowymi reprezentującymi kontrolerów ruchu lotniczego. Jak informuje PAŻP, wieczorem 27 kwietnia zakończyła się kolejna tura rozmów na temat wysokości wynagrodzeń kontrolerów.
2022-04-28, 04:12
W komunikacie przesłanym mediom Agencja zapowiada, że do późnych godzin wieczornych będą trwały wspólne ze związkami prace nad zgłoszonymi dziś propozycjami. Przedstawiciele PAŻP zaznaczyli, że strony będą dążyć do przedstawienia wspólnego stanowiska w czwartek 28 kwietnia. Na godz. 9 zaplanowano tego dnia kolejne spotkanie.
Mniej lotów
Od kilku tygodni toczą się negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL), dotyczące m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania.
Jeśli nie dojdzie do porozumienia, od 1 maja konieczne będzie ograniczenie liczby lotów. Cięcia dotknęłyby przede wszystkim dwóch mazowieckich lotnisk - w Modlinie i w Warszawie.
Zgoda ws. procedur bezpieczeństwa
Rząd spełnił oczekiwania kontrolerów w zakresie bezpieczeństwa lotów.
REKLAMA
"Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, dążąc do doskonalenia procedur bezpieczeństwa, zaakceptowała i uzgodniła wdrożenie wszystkich dotyczących ich postulatów, zgłoszonych przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Od dwóch tygodni są one stopniowo wdrażane, a równolegle obecny Zarząd PAŻP analizuje możliwość wprowadzania dalszych, pozytywnych zmian w tym zakresie" - napisano w komunikacie PAŻP.
Ile chcą zarabiać kontrolerzy?
Do uzgodnienia pozostały kwestie płacowe.
- Przypomnę, że warszawscy kontrolerzy lotów w tej chwili zarabiają średnio około 33 tysiące złotych miesięcznie. Te postulaty, które zgłaszali jeszcze kilka dni temu, oznaczałyby, że średnia pensja warszawskiego kontrolera lotów wyniesie ponad 80 tysięcy złotych, więc widać, że to jest pole do dużej debaty, dużej dyskusji - przedstawiał sytuację rzecznik rządu Piotr Müller.
- Pamiętajmy, że finansowanie wynagrodzeń jest z opłat za operacje lotnicze, a tych operacji lotniczych jest dużo mniej niż na przykład w roku 2019 - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
- W Polsce rośnie znaczenie lotnictwa prywatnego: większa liczba lotów i operacji komercyjnych
- W Polsce ruszają regularne loty dronami. Obsłużą dwie trasy
fc
REKLAMA
REKLAMA