Strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Müller: liczę, że w tym tygodniu dojdziemy do porozumienia

Rzecznik rządu Piotr Müller wyraził nadzieję, że w tym tygodniu spór z kontrolerami ruchu lotniczego zostanie rozwiązany. W programie "Gość Wiadomości" w TVP Info rzecznik rządu podkreślił, że postulaty kontrolerów w zakresie bezpieczeństwa zostały spełnione przez stronę rządową.

2022-04-27, 22:14

Strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Müller: liczę, że w tym tygodniu dojdziemy do porozumienia
Rzecznik rządu Piotr Mueller wyraził nadzieję, że spór z kontrolerami ruchu lotniczego zostanie rozwiązany. Foto: shutterstock.com/Novikov Aleksey

- Ten spór jest podzielony na dwie części: postulaty dotyczące bezpieczeństwa i te wszystkie 24 postulaty strona rządowa przyjęła. W tej chwili spór dotyczy płac. Liczę, że nasze propozycje zostaną przyjęte i porozumiemy się w tej sprawie - mówił Piotr Müller.

Płace główny punkt sporu

Zaznaczył, że w tej chwili de facto "mamy do czynienia ze sporem dotyczącym płac". Dodał, że w Warszawie kontroler lotów zarabia średnio 33 tys. zł miesięcznie. - Mimo tego, że jest mniej lotów niż jeszcze w 2019 r. Teraz strona związkowa ma takie postulaty, aby średnia pensja wynosiła nieco ponad 80 tys. zł miesięcznie - poinformował.

- My teraz dyskutujemy o tych propozycjach. Przedstawiliśmy propozycję powrotu do pewnych rozwiązań płacowych z 2019 r.; to by oznaczało, że i tak znaczące podwyżki trafią do kontrolerów, ale okazuje się, że na razie nie ma zgody strony związkowej - powiedział rzecznik rządu.

Dwie propozycje porozumienia 

Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przedstawiło dwie propozycje porozumienia ze związkami zawodowymi reprezentujących kontrolerów ruchu lotniczego. Jak informuje PAŻP w środę około godziny 20.30 zakończyła się kolejna tura rozmów, które dotyczą wysokości wynagrodzeń kontrolerów.

REKLAMA

Posłuchaj

Są propozycje porozumienia w sprawie wynagrodzeń kontrolerów. O szczegółach Aleksander Pszoniak (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Od kilku tygodni Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prowadzi negocjacje z kontrolerami lotów na temat bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz wynagrodzeń. Kontrolerzy domagają się podwyżek. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, od 1 maja trzeba będzie zmniejszyć o dwie trzecie liczbę lotów z lotnisk w Warszawie i Modlinie.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MF Artur Soboń w "Sygnałach dnia"

ASP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej