Spór ws. wynagrodzeń kontrolerów ruchu lotniczego. Strony wracają do rozmów

O 10.00 rozpocznie się kolejna tura negocjacji dot. wynagrodzeń między kontrolerami ruchu lotniczego a kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Rozmowy, które były prowadzone w piątek, niedzielę i poniedziałek nie przyniosły przełomu. 

2022-04-26, 08:01

Spór ws. wynagrodzeń kontrolerów ruchu lotniczego. Strony wracają do rozmów
W marcu 2023 roku z usług stołecznego portu lotniczego im. F. Chopina skorzystało 1 mln 278 tys. 839 pasażerów, czyli o 23 proc. więcej niż prognozowano.Foto: shutterstock.com

Wczoraj wieczorem zostało opublikowane rozporządzenie, które reguluje funkcjonowanie ruchu lotniczego na wypadek niepowodzenia negocjacji. Największe zmiany dotyczyłyby dwóch mazowieckich portów lotniczych - w Warszawie i w Modlinie. Od pierwszego maja stołeczne lotnisko Chopina będzie mogło działać jedynie w godzinach 9.30 - 17.00. Liczba połączeń zostanie zredukowana, a w siatce zostanie zawieszonych około 300 operacji lotniczych w ciągu doby.

Czytaj także:

W rozporządzeniu określono kolejność wykonywanych lotów. Na czele znalazły się rejsy do Londynu, Frankfurtu, Nowego Jorku, Chicago, Paryża, Brukseli, Stambułu, Amsterdamu Toronto, Dubaju i kilkunastu innych miast na świecie w Polsce. Rozporządzenie wejdzie w życie pierwszego maja.

Możliwe utrudnienia w przestrzeni powietrznej

Wczoraj podczas posiedzenia stałej podkomisji do praw transportu lotniczego, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiedział, że jeśli nie będzie porozumienia między kontrolerami a PAŻP, konieczne także będzie przekierowanie wielu samolotów, które korzystają z polskiej przestrzeni powietrznej w ramach tranzytu.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej