Ile zainwestowały za granicą polskie firmy? Nowy raport

Skala inwestycji polskich przedsiębiorstw zagranicą przekroczyła 105 mld zł. 60 proc. firm działających na zagranicznych rynkach, deklaruje plany dalszej ekspansji - wynika ze wspólnego raportu PFR TFI i PwC.

2022-04-25, 18:00

Ile zainwestowały za granicą polskie firmy? Nowy raport
Ekonomiści mają dobre prognozy dla polskiej gospodarki.Foto: Shutterstock/jamesteohart

PFR TFI i PwC opublikowały w poniedziałek trzecią edycję raportu na temat polskiej przedsiębiorczości. W tegorocznym dokumencie skupiono się na inwestycjach zagranicznych z uwzględnieniem wpływu pandemii COVID-19.

Pięć pierwszych miejsc w podstawowym rankingu "najbardziej obiecujących kierunków" dla polskich BIZ -ów (Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne) zajęły Indie, Finlandia, Estonia, Izrael i Chile. "Są to szybko rosnące rynki, które podejmują wiele reform w celu podniesienia swojej atrakcyjności biznesowej dla zagranicznych inwestorów" - wyjaśnili autorzy raportu.

Inwestycje większe niż przed pandemią


Po początkowym spadku z powodu pandemii odbicie w inwestycjach zagranicznych "nastąpiło szybciej niż po kryzysie w 2008 roku" - podkreślono w analizie.

"Ponad 60 proc. polskich inwestorów planuje dalszą ekspansję za granicą. Nasze badanie pokazuje, że im więcej doświadczenia na zagranicznych rynkach, tym większa otwartość biznesu na korzyści związane z internacjonalizacją" - napisali eksperci PFR TFI i PwC.

W 2021 roku polskie BIZ-y rosły szybciej niż przed pandemią. "Z danych bilansu płatniczego wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku BIZ-y z Polski były o ponad 90 proc. wyższe niż średnia dla analogicznych okresów z lat 2015-2019" - wskazano w raporcie.

REKLAMA

"Największy wzrost w wartościach bezwzględnych odnotowały inwestycje zagraniczne do Wielkiej Brytanii" - dodano w raporcie.

Obecnie "ponad 60 proc. badanych" w ciągu najbliższych trzech lat nie planuje dalszej ekspansji zagranicznej lub nie posiada skonkretyzowanych planów w tym zakresie.

Co utrudnia ekspansję zagraniczną?


Przedsiębiorcy zostali spytani o wskazanie największego zagrożenia, które mogłoby wpłynąć na zmianę strategii ich ekspansji zagranicznej. Na pierwsze miejsce zostały wytypowane zakłócenia w łańcuchach dostaw (81,7 proc. odpowiedzi). Na drugim miejscu znalazła się pandemia (72,5 proc.), a na trzecim znalazły się rosnące koszty energii i paliw (65,8 proc.).

Polskie przedsiębiorstwa zapytane o "główne trendy" mogące w przyszłości wpływać na działalność gospodarczą wymieniły dywersyfikację dostawców i zabezpieczenie łańcuchów dostaw (78,8 proc.), zrównoważenie działalności (66,7 proc.) oraz procedury screeningu BIZ – (65,8 proc.). "Jako istotne trendy wymieniano także transformację cyfrową i energetyczną" - dodano.




PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej