Mariupol się nie poddaje. Pułk Azow chce ewakuacji, ale tylko przez "państwo trzecie"

- Broniący kombinatu metalurgicznego Azowstal żołnierze ukraińscy powinni zostać ewakuowani do neutralnego państwa trzeciego, a następnie przewiezieni z powrotem na Ukrainę - powiedział zastępca dowódcy broniącego się tam pułku Azow Swiatosław Pałamar.

2022-04-28, 15:23

Mariupol się nie poddaje. Pułk Azow chce ewakuacji, ale tylko przez "państwo trzecie"
Cały czas atakowana przez Rosjan jest huta Azowstal - ostatni punkt oporu w Mariupolu w obwodzie donieckim, ale także miejsce schronienia setek cywilów (fot. Cover Images/ FORUM). Foto: Cover Images/ FORUM

Pałamar stwierdził, że ukraiński garnizon oblegany przez Rosjan w Mariupolu powinien zostać ewakuowany przez państwo trzecie.

- Rosjanie nie dotrzymali swoich obietnic w sprawie korytarzy humanitarnych i ani my, ani cywile nie mamy do nich zaufania - uzasadnił Pałamar w czasie rozmowy online zorganizowanej przez ukraińskich dyplomatów w Bangkoku. Podkreślił przy tym, że Rosjanie traktują jeńców wojennych wbrew prawu międzynarodowemu.

- W odciętym od świata kompleksie metalurgicznym Azowstal brakuje żywności oraz leków. Przebywający na terenie kombinatu cywile muszą zostać stamtąd niezwłocznie ewakuowani w bezpieczne miejsce na terytorium Ukrainy - zaapelował Pałamar.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Oblężone miasto

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko zrelacjonował za pośrednictwem Telegrama, że oblężony przez rosyjskie wojska Mariupol coraz bardziej przypomina getto, a Rosjanie odnoszą się do mieszkańców miasta jak do niewolników. 

REKLAMA

Ponadto z powodu coraz wyższych temperatur powietrza, wielu martwych ciał pod gruzami budynków i skrajnie niehigienicznych warunków życia cywilów w Mariupolu istnieje duże ryzyko wybuchu epidemii - alarmuje na Telegramie mariupolska rada miejska.

Czytaj także:

st

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej