Piotr Andrzejewski: Izba Dyscyplinarna chroni przed patologią tych, którzy przychodzą do sądu

- Konstytucja mówi o nieważności i niezawisłości orzecznictwa sądowego, a nie samych sędziów. To nie interesy sędziowskie wchodzą w grę, tylko interesy podsądnych. To nam gwarantuje niezawisłość i niezależność sądów, kiedy ma być orzeczenie w oparciu o polski system prawa - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

2022-04-30, 21:45

Piotr Andrzejewski: Izba Dyscyplinarna chroni przed patologią tych, którzy przychodzą do sądu
Bartłomiej Wróblewski: jestem gorącym zwolennikiem kompromisu ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Foto: Shutterstock

We wtorek komisja sprawiedliwości i praw człowieka przez ponad cztery i pół godziny kontynuowała prace nad projektami zmian w Sądzie Najwyższym - autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy i PiS. Wiodącym jest w pracach komisji projekt prezydencki.

Piotr Andrzejewski komentował prace nad nowelizacją ustawy. Jak zwracał uwagę, Izba Dyscyplinarna ma dbać o niezakłócony sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i chronić przed jego patologią obywateli, którzy przychodzą do sądu.

- Każda z formacji stanęła przed zagadnieniem, jak usprawnić funkcjonowanie odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszanie praw podsądnych przez poszczególne sądy. Czyli, jak mówi uzasadnienie projektu prezydenckiego, zapewnić rzeczywistą odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów oraz co bardzo ważne, członków innych zawodów prawniczych - zaznaczył.

Gość audycji zwracał uwagę, że Izba Dyscyplinarna miała jednocześnie kontrolować prawidłowość przywoływania do porządku i usuwanie patologii wśród adwokatów, notariuszy, prokuratorów, komorników. - Tu w oparciu o wywołany politycznie konflikt, co do tego, które prawo i w jakim zakresie ma przewagę, arbitralna decyzja unijna czy polski Trybunał Konstytucyjny, w istocie zablokowano kontrolę orzecznictwa - podkreślał.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Piotr Andrzejewski o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 25:39
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Przepisy przygotowane przez prezydenta przewidują likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa izba będzie zajmować się identycznymi sprawami, natomiast od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Prezydent proponuje, aby nowa izba składała się z 11 sędziów wskazanych przez prezydenta spośród 33 sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, wyłonionych wcześniej w drodze losowania na posiedzeniu kolegium Sądu Najwyższego.

Projekt PiS-u dotyczący zmian w zakresie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej zakłada przekazanie rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów Sądowi Najwyższemu jako całości i pozostawienie Izbie Dyscyplinarnej tego sądu rozpatrywania spraw innych zawodów prawniczych.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Piotr Andrzejewski

REKLAMA

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej