Indie zwiększają import węgla. Rekordowe upały wpływają na niedobór prądu
Indie zwróciły się do państwowych i prywatnych przedsiębiorstw energetycznych o zapewnienie dostaw 19 milionów ton węgla z zagranicy do końca czerwca, jak wynika z pisma ministerstwa energetyki.
2022-05-04, 08:00
Posunięcie to oznacza, że drugi co do wielkości importer węgla na świecie po raz pierwszy wyznacza terminy importu i może wywrzeć presję na światowe ceny węgla, ponieważ przedsiębiorstwa energetyczne starają się uniknąć powtórki z kwietniowego kryzysu energetycznego. Jeśli terminy zostaną dotrzymane, import przez stany i prywatne przedsiębiorstwa energetyczne w ciągu najbliższych pięciu miesięcy przewyższy roczny import tych podmiotów od co najmniej sześciu lat.
Fala upałów zwiększyła popyt na prąd
Nieustająca fala upałów sprawiła, że w kwietniu zapotrzebowanie na energię elektryczną osiągnęło rekordowy poziom, co doprowadziło do największego od ponad sześciu lat kryzysu energetycznego i zmusiło Indie do wycofania się z polityki ograniczania importu węgla. Rząd federalny zwrócił się do państwowych przedsiębiorstw energetycznych o sprowadzenie ponad 22 mln ton węgla, a do prywatnych elektrowni o sprowadzenie 15,94 mln ton - poinformowało ministerstwo energetyki.
Ministerstwo energetyki zwróciło się do wszystkich przedsiębiorstw o zapewnienie dostawy 50% przyznanej ilości do 30 czerwca, kolejnych 40% do końca sierpnia, a pozostałych 10% do końca października, jak wynika z listu do najwyższych urzędników w państwowych departamentach energetyki i szefów prywatnych elektrowni.
Możliwe przerwy w dostawach prądu
Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej nie są zobowiązane do przestrzegania dyrektyw rządu federalnego, ale dwóch urzędników rządowych, którzy uczestniczyli w spotkaniach dotyczących rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną powiedziało, że stany zostały ostrzeżone przed przerwami w dostawach prądu.
REKLAMA
W liście czytamy, że stany i firmy prywatne "muszą importować" węgiel i "zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej w poszczególnych stanach". "Aby zapewnić minimalne wymagane zapasy węgla w elektrowniach przed nadejściem pory monsunowej konieczne jest by składanie ofert na import węgla w celu mieszania zostało zakończone do 31 maja 2022 roku" - napisano w liście ministerstwa z 28 kwietnia.
- Czytaj także:
Biden obiecał 33 mld USD na pomoc dla Ukrainy. Zełenski liczy na szybkie procesowanie ustawy
PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib
REKLAMA