Embargo na rosyjską ropę. Dwa kraje mają być z niego zwolnione do końca 2023 roku
Komisja Europejska w nowym pakiecie sankcji wobec Rosji proponuje, by Słowacja i Węgry będą mogły kupować rosyjską ropę na podstawie obowiązujących dziś kontraktów do końca przyszłego roku - podaje Agencja Reutera. To oznaczałoby czasowe zwolnienie z tych krajów z planowanego unijnego embarga.
2022-05-04, 11:31
Zgodnie z zapowiedziami szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen wspólnota chce w ciągu sześciu miesięcy zrezygnować z rosyjskiej ropy, a do końca roku - z produktów ropopochodnych.
Węgry i Słowacja czasowo poza embargiem?
Szefowa KE Ursula Von der Leyen w Parlamencie Europejskim zapowiedziała, że do końca roku ma wejść w życie unijne embargo na produkty naftowe z Rosji. Jednak - według unijnych źródeł - na których powołuje się Reuters, dwa kraje Unii najmocniej uzależnione od rosyjskiej ropy - Słowacja i Węgry - będą mogły importować surowiec do końca 2023 roku.
- UE planuje rozszerzyć sankcje nałożone na Rosję. Kwestia embarga na import ropy podzieliła Wspólnotę
- Najgorszy początek roku na Wall Street od 1939 roku. Możliwe podwyżki stóp w USA do 5 proc.
- Na giełdach surowcowych zyskuje ropa i miedź. W tle kolejne sankcję UE na Rosję
Oba kraje radykalnie różnią się w postawie wobec agresji Rosji na Ukrainę. Słowacja pomaga Ukrainie dostawami sprzętu wojskowego i wsparciem politycznym. Węgry odmawiają takiej pomocy.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA