Niedobór zboża w Afryce nasila się. Ukraina i Rosja kluczowe dla bezpieczeństwa żywnościowego świata

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę, że problem światowego bezpieczeństwa żywnościowego nie może zostać rozwiązany bez przywrócenia produkcji rolnej na Ukrainie oraz rosyjskiej produkcji żywności i nawozów na rynek światowy.

2022-05-05, 08:02

Niedobór zboża w Afryce nasila się. Ukraina i Rosja kluczowe dla bezpieczeństwa żywnościowego świata
Turcja, Tunezja, Egipt, Ghana, Kenia i inne kraje, które również importują większość ropy i gazu, a także podstawowe produkty żywnościowe, takie jak pszenica i kukurydza, których ceny w tym roku wzrosły od 25 proc. do 40 proc., również znalazły się pod silną presją.Foto: shutterstock.com/JLwarehouse

Inwazja Rosji na Ukrainę w lutym zwiększyła niestabilność na rynkach finansowych, powodując wzrost cen towarów i wpływając na logistykę, co potencjalnie może wykoleić ożywienie gospodarcze po kryzysie COVID-19 w wielu krajach, w tym w Nigerii.

Ukraina i Rosja kluczowe dla bezpieczeństwa żywnościowego

- Nasza analiza wskazuje, że wojna na Ukrainie tylko pogarsza sytuację, uruchamiając trójwymiarowy kryzys, który niszczy światowe systemy żywnościowe, energetyczne i finansowe krajów rozwijających się - powiedział Guterres dziennikarzom podczas swojej pierwszej wizyty w Abudży, stolicy Nigerii.

- Nie ma prawdziwego rozwiązania problemu światowego bezpieczeństwa żywnościowego bez przywrócenia produkcji rolnej na Ukrainie oraz produkcji żywności i nawozów w Rosji i na Białorusi na rynki światowe pomimo wojny - dodał. Guterres powiedział, że jest zdecydowany ułatwić dialog, aby pomóc w osiągnięciu tych celów.

Powiedział, że Organizacja Narodów Zjednoczonych zwróciła się o dodatkowe 351 milionów dolarów w ramach 1,1 miliarda dolarów na plan pomocy humanitarnej dla Nigerii. Prezydent Muhammadu Buhari powiedział, że kontynent obawia się, że uwaga poświęcona Rosji i Ukrainie może wyprzeć inne kwestie. Nigeria musiała w kwietniu kupić awaryjne dostawy kanadyjskiego potażu, po tym jak nie mogła importować tego kluczowego nawozu z Rosji ze względu na wpływ zachodnich sankcji, jak powiedział szef nigeryjskiego państwowego urzędu inwestycyjnego NSIA.

REKLAMA

Negatywny szok na rynku żywności

W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że inwazja Rosji na Ukrainę wywołała kolejny "ogromny negatywny szok" w Afryce Subsaharyjskiej, powodując wzrost cen żywności i energii oraz narażając najbardziej bezbronnych ludzi na ryzyko głodu. Dodatkowa presja pojawia się w momencie, gdy wiele krajów wciąż odczuwa skutki przedłużającej się pandemii wirusa COVID-19.


Głód i niedożywienie na świecie. Źródło: PAP Głód i niedożywienie na świecie. Źródło: PAP

- Musimy zapewnić stały przepływ żywności i energii przez otwarte rynki, znosząc wszystkie niepotrzebne ograniczenia eksportowe, kierując nadwyżki i rezerwy do potrzebujących oraz kontrolując ceny żywności, aby ograniczyć niestabilność rynku - powiedział Guterres.

Według Południowoafrykańskiego Indeksu Przystępności Gospodarstw Domowych, koszt przeciętnego koszyka żywności dla gospodarstwa domowego wzrósł w kwietniu o 8,2 proc., czyli 344 Randy (21,34 USD) rok do roku, osiągając poziom 4 543 Randów w porównaniu z cenami z zeszłego roku. Wysokie koszty podstawowych produktów żywnościowych spowodowały, że z posiłków rodzinnych usunięto wiele pożywnych produktów, co wpłynęło na zdrowie gospodarstw domowych i zahamowało rozwój dzieci - czytamy w raporcie opublikowanym w ubiegłym miesiącu.

  • Czytaj także:

"Paszporty" dla polskiej żywności. Konsumenci otrzymają prawo do pełnej informacji

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej