Będzie więcej pieniędzy na budowę dróg. Rząd reaguje na sytuację rynkową
Rada Ministrów planuje w II kwartale 2022 r. zwiększyć o 2,5 mld zł pulę środków w "Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023". Wynika to z faktu, że w ostatnim czasie zaobserwowano kilka negatywnych trendów związanych z odpływem obywateli Ukrainy z Polski, wzrostem cen oraz dłuższym czasem oczekiwania na dostawy.
2022-05-06, 07:18
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź rozpoczęcia prac nad zmianą dotyczącą programu wieloletniego pod nazwą "Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.)".
Istotą rozwiązań ma być zabezpieczenie dodatkowych środków Krajowego Funduszu Drogowego szacowanych na poziomie 2,5 mld zł. Jak dodano, Fundusz jest instrumentem finansującym wydatki programu.
Istotna jest opinia Urzędu Zamówień Publicznych
W wykazie wskazano, że przyczyną zmian jest konieczność pilnego zabezpieczenia dodatkowych środków na realizację inwestycji, wynikającą z negatywnych skutków agresji Rosji na Ukrainę.
Wyjaśniono, że w ostatnim czasie zaobserwowano kilka negatywnych trendów związanych z odpływem obywateli Ukrainy z Polski, wzrostem cen w wybranych asortymentach oraz wydłużeniem okresu oczekiwania na dostawy surowców.
REKLAMA
Jak podano, według szacunków pracownicy branży budowlanej z Ukrainy mogą stanowić blisko 28 proc. ogółu pracowników. Wzrost cen dotyczy natomiast wielu materiałów niezbędnych przy realizacji inwestycji. Należy też zwrócić uwagę na wysoki poziom inflacji, który przekłada się w dalszej kolejności na wzrost pozostałych elementów składowych wpływających na cenę realizacji materiałów, usług czy też poziomu płac.
Napisano, że w podjęciu decyzji o zabezpieczeniu dodatkowych środków na realizację Programu istotna jest opinia Urzędu Zamówień Publicznych, który potwierdza "możliwość zmiany w zakresie wynagrodzenia wykonawcy w celu przywrócenia równowagi ekonomicznej stron umowy, jaka istniała w momencie jej zawarcia, a która została zakłócona przez określone zjawiska zaistniałe na etapie realizacji kontraktu".
Rosnące ceny oraz zaburzenia na rynku
Urząd Zamówień Publicznych uznaje konflikt zbrojny w Ukrainie oraz jego skutki za zewnętrzne zjawisko, którego nie można było przewidzieć pomimo zachowania należytej staranności. Dlatego też w porozumieniu z głównymi urzędami oraz organami, a także na podstawie rozmów z branżą budowlaną, przyjęte zostanie rozwiązanie polegające na zastosowaniu zwiększonego wskaźnika waloryzacyjnego.
"Mechanizm ten powinien w sposób przejrzysty oraz sprawiedliwy odpowiedzieć na postulaty wynikające z rosnących cen oraz zaburzeń na rynku. Ma on przeciwdziałać niekorzystnemu wpływowi wskazanych czynników na realizację kluczowych inwestycji infrastrukturalnych" - podano w uzasadnieniu.
REKLAMA
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA