Shell zdecydował się na sprzedaż stacji benzynowych i fabryki smarów w Rosji

2022-05-12, 14:40

Shell zdecydował się na sprzedaż stacji benzynowych i fabryki smarów w Rosji
Ponad 400 stacji benzynowych Shell zostanie przejętych w Rosji. Foto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Rosyjski koncern Łukoil przejmuje fabrykę smarów i ponad 400 stacji benzynowych, znajdujących się w Rosji, od koncernu naftowo-gazowego Shell - informują media.  

Formalnie rosyjska firma kupi Shell Neft, właściciela stacji benzynowych znajdujących się w kilkudziesięciu miastach Rosji, informuje dziennik "Algemeen Dagblad". Łukoil kupi także fabrykę smarów w Torżok, miejscowości znajdującej się na północny zachód od Moskwy.

Z informacji koncernu Shell wynika, iż transakcja ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. Jej kwota nie została ujawniona.

Wcześniej zarząd Shella ogłosił, że zamierza wyjść ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i podmiotami powiązanymi z rosyjskim gigantem, w tym z 27,5 procent udziałów w spółce Sachalin-II LNG, 50 procent udziałów w Salym Petroleum Development oraz przedsięwzięciu energetycznym Gydan. Koncern Shell poinformował też, że zamierza zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2.

Oprócz Shella decyzję o opuszczeniu Rosji podjęło również BP Plc, które pod koniec marca zwróciło się do wspieranych przez państwo firm w Azji i na Bliskim Wschodzie, w tym CNPC i Sinopec, w celu zbadania możliwości pozbycia się 20 proc. udziałów w rosyjskiej spółce Rosneft PJSC.

REKLAMA

Na koniec 2021 roku Shell miał około 3 miliardów dolarów w aktywach trwałych w tych przedsięwzięciach w Rosji.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej