Fiasko rozmów ws. wspólnego embarga na ropę z Rosji. Wiech: poluzowanie przez KE rygorów było błędem
- Poluzowanie rygorów co do odcięcia się od rosyjskiej ropy rodzi niezdrową konkurencję między państwami członkowskimi Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, zastępca red. naczelnego portalu energetyka24.pl, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego.
2022-05-13, 13:45
Komisja Europejska proponuje całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy przez Wspólnotę. Według planu przedstawionego w ubiegłym tygodniu w ciągu pół roku miałby być zakończony import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca bieżącego roku. Węgry i Słowacja mogłyby nadal kupować rosyjską ropę z rurociągów do końca 2024 roku, a Czechy do czerwca 2024 roku, pod warunkiem, że wcześniej nie dostaną ropy rurociągiem z południa Europy.
"Embargo musi być nałożone szybko"
- Widać, że sankcje są stopniowe po to, by wywierać presję na państwo, która sankcjami się obkłada. Szósty pakiet unijnych sankcji zawiera najbardziej rygorystyczne instrumenty, czyli embargo na dostawy ropy, to może cofnąć Rosję na dekady, jeśli chodzi o jej rozwój, ale żeby to doszło do skutku, embargo musi by nałożone szybko, a na to się nie zanosi, bo część państw nie jest w stanie odciąć się od rosyjskiej ropy - mówił Jakub Wiech.
Dodał, że przesunięcie terminu odcięcia się od ropy z Rosji dla części państw członkowskich Unii Europejskiej było błędem Komisji Europejskiej - takie zróżnicowanie było niebezpieczną grą i pokazało na przykładzie Węgier, że stawanie po stronie interesów Rosji popłaca. Zdaniem eksperta, zamiast kary, państwo to czekała nagroda, co więcej, żądania zaczęły wysuwać kolejne kraje Unii Europejskiej.
Budapeszt, pomimo możliwości wydłużenia okresu przejściowego do końca 2024 r. (i dodatkowo do połowy 2024 r. dla Czech), nadal blokuje zatwierdzenie sankcji. W środę (11.5.2022) kolejna narada ambasadorów 27 krajów Unii zakończyła się fiaskiem. Ponadto znów odroczono poświęconą skutkom embarga telekonferencję premierów Węgier, Słowacji, Czech i Chorwacji z prezydentem Emmanuelem Macronem i Ursulą von der Leyen, którą przewodnicząca Komisji zapowiedziała po swej poniedziałkowej wizycie u Viktora Orbana.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mirosław Skowron
REKLAMA
Gość: Jakub Wiech (zastępca red. naczelnego portalu energetyka24.pl, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego)
Data emisji: 13.05.2022
Godzina: 13:05
REKLAMA