Wniosek o pieniądze z KPO. Waldemar Buda: zostanie złożony w lipcu
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że formalny wniosek o przydział pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w lipcu. Dodał, że w tym roku Polska może liczyć na 2,8 mld euro z części grantowej i 1,3 mld euro z części pożyczkowej.
2022-05-17, 09:59
- W lipcu składamy wniosek (o przydział pieniędzy w ramach KPO). Na rozpatrzenie wniosku jest kilka tygodni przez Komisję. Jak złożymy wniosek na początku lipca, pierwsza transza trafi w tym roku. To jest 2,8 mld euro z części granatowej, czyli przeszło 11 mld zł. Z części pożyczkowej 1,3 mld euro, czyli około 6 mld zł - powiedział szef MRiT na antenie TVP1.
Minister poinformował, że środki te zostaną przeznaczone m.in. na odnawialne źródła energii, jak offshore na Morzu Bałtyckim, miejsca w przedszkolach, likwidację białych plan w dostępie do internetu w Polsce czy infrastrukturę kolejową.
- Przetargi na kolei trwają i są rozstrzygane, za chwilę będziemy świadkami realizacji tych inwestycji jeszcze przed otrzymaniem środków europejskich - stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
REKLAMA
Wypłacenie pieniędzy z KPO
Z kolei w programie "Jedziemy" w TVP Info Piotr Müller powiedział, że porozumienie z Komisją Europejską polega na tym, że jeżeli zostanie przyjęta prezydencka ustawa, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej, oznaczać to będzie wypłatę środków z KPO. Rzecznik rządu był pytany, czy na pewno jest porozumienie z Komisją Europejską w sprawie KPO i czy po przyjęciu przez Sejm ustawy zakładającej likwidacje Izby Dyscyplinarnej SN Komisja Europejska nie wymyśli jakiegoś kolejnego pretekstu, by nie wypłacać Polsce pieniędzy.
- W Unii Europejskiej są oczywiście radykałowie, którym zależy na tym, aby w tym porozumieniu w przyszłości szukać nieporozumienia, ale jestem przekonany, że akurat na tym poziomie, jeśli chodzi o KPO, doszliśmy do takiego porozumienia, że jeżeli zostanie przyjęta ustawa pana prezydenta, która jest w Sejmie, będzie to oznaczało wypłatę środków - odpowiedział rzecznik rządu.
- Porozumienie ws. KPO. Liberadzki: otrzymanie tych środków jest w tym momencie kluczowe
- Środki z KPO dla Polski? Dr Onasz: polityczna gra interesów w UE
- "Długo oczekiwany zastrzyk finansowy". Prof. Raczkowski o uruchomieniu KPO
Zobacz także: Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, w Polskim Radiu 24 o porozumieniu ws. KPO
ASP
REKLAMA
REKLAMA