Wakacje w cieniu wojny. Adam Karpiński: obserwujemy osłabienie ruchu turystycznego

2022-05-20, 15:00

Wakacje w cieniu wojny. Adam Karpiński: obserwujemy osłabienie ruchu turystycznego
Pasażerowie LOT-u polecą taniej między innymi do takich miejsc jak Barcelona, Paryż, Stambuł, Londyn czy Los Angeles i Miami. Foto: Shutterstock/Tupungato

- Spodziewaliśmy się, że ten ruch turystyczny zaraz po pandemii drastycznie się ożywi, jednak nałożyła się na to znacznie większa tragedia, która hamuje ruch turystyczny zza granicy. Jest to mianowicie wojna na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński, ekspert do spraw turystyki (Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu).

Na antenie Polskiego Radia 24 gość audycji powiedział o tym jak obecnie po pandemii koronawirusa oraz w cieniu wojny na Ukrainie wygląda branża turystyczna. Odniósł się do sytuacji zarówno w kraju jak i w Europie

"Osłabienie ruchu turystycznego"

- W Polsce już dostrzegamy pewne osłabienie ruchu turystycznego zza granicy - zaznaczył. - Spodziewaliśmy się zapewne, że ten ruch turystyczny zaraz po pandemii, zagranicznych turystów drastycznie się ożywi, jednak po pandemii, cały czas zresztą trwa stan zagrożenia epidemicznego, nałożyła się znacznie większa tragedia, która hamuje ruch turystyczny zza granicy - wskazał i dodał, że "jest to mianowicie wojna na Ukrainie".

- Część turystów, zwłaszcza zza oceanu, dostaje różne sprzeczne informacje - ocenił. - Tam musi być bardzo silny przekaz, zwłaszcza przez Polską Organizację Turystyczną, że Polska jest w pełni krajem bezpiecznym - podkreślił. - Myślę o turystach z Kanady, ze Stanów Zjednoczonych, z Azji. Musimy uświadamiać, że mimo iż graniczymy bezpośrednio z krajem, który jest w stanie wojny, to na naszym terytorium turysta może czuć się bezpieczny - powiedział. 

Turystyka krajowa

Zaznaczył z kolei, że "ożywiła się natomiast turystyka krajowa". - Myślę, że wiele związków, na przykład senioralnych, zaczęło mocno nadrabiać to, co musieli przerwać w pandemii koronawirusa - wskazał. - Teraz wyjazdy autokarowe są mocno spopularyzowane. Również szkoły decydują się na wycieczki krajowe - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Adam Karpiński: obserwujemy osłabienie ruchu turystycznego zza granicy (Polskie Radio 24) 23:33
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Adam Karpiński (Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 14.06


jb

Polecane

Wróć do strony głównej