"Rurociąg jest gotowy do pracy". Połączenie gazowe między Polską a Słowacją

Gazociąg między Polską a Słowacją jest gotowy do próbnego uruchomienia - poinformował w miejscowości Vyrava na wschodzie Słowacji premier tego kraju Eduard Heger. Według niego rurociąg jest już pod ciśnieniem i gotowy do pracy, a dzięki niemu Słowacja ma uzyskać dostęp do gazu norweskiego.

2022-05-27, 15:37

"Rurociąg jest gotowy do pracy". Połączenie gazowe między Polską a Słowacją
Gazowy łącznik Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. . Foto: QiuJu Song/ Shutterstock

Heger powiedział także, że połączenie gazowe między Polską a Słowacją pozwoli na przesyłanie gazu, który przybywa do polskich portów w formie skroplonej (LNG). W czwartek rurociąg na całej długości został poddany ciśnieniu roboczemu, a od piątku firma Eustream przeprowadza tzw. testy wstępne wszystkich urządzeń.

Projekt europejski

- Na początku lipca spodziewamy się przekazania poszczególnych części, odbioru i próbnej eksploatacji komercyjnej - podsumował prezes zarządu Eustream Rastislav Niukovicz. Dodał, że przepustowość gazociągu wynosi 5,1 mld metrów sześciennych z Polski na Słowację i 6,1 mld w kierunku przeciwnym.

Budowa gazociągu, która jest częścią projektów europejskich, została sfinansowana z funduszy europejskich w wysokości 54 mln euro. Nowy rurociąg połączy północną i południową Europę. Zdaniem Hegera ważne jest zatem, aby Słowacja pozostała krajem tranzytowym.

Potrzebna infrastruktura

Premier podkreślił, że dostawy gazu z innych niż rosyjskiego kierunków zależą nie tylko od wybudowanej infrastruktury, ale także od istnienia liczby potrzebnych terminali, przez które skroplony gaz trafia do rurociągów.

Czytaj także:

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik poinformował w piątek w Bratysławie, że nowe zakupy gazu z Norwegii pokryją 32 proc. zużycia tego surowca na Słowacji.

REKLAMA

Dodatkowe kontrakty na dostawy gazu skroplonego transportowanego statkami do europejskich portów a następnie na Słowację zapewnią kolejne 34 procent zużycia. W sumie do końca 2023 roku 66 proc. zużywanego na Słowacji gazu będzie pochodziło spoza Rosji.

PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej