Unijny szczyt w Brukseli. Celem porozumienie ws. sankcji
Celem unijnego szczytu w Brukseli jest osiągnięcie porozumienia politycznego w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy. Takie informacje przekazał brukselskim korespondentom unijny urzędnik zaangażowany w przygotowanie dzisiejszego spotkania z udziałem europejskich przywódców. Kwestie techniczne mają być uzgodnione później.
2022-05-30, 16:15
Informacje przekazane przez unijnego urzędnika oznaczają, że do programu szczytu została oficjalnie wpisana dyskusja na temat sankcji. Jeszcze wczoraj nie było tego w planach.
Sprzeciw Węgier
Zaakceptowana ma być propozycja kompromisowa na którą jednak do tej pory nie chciały się zgodzić Węgry. Embargo - jak poinformował urzędnik - ma objąć 2/3 importu ropy z Rosji, czyli całą ropę dostarczaną drogą morską. Wyłączone spod sankcji mają być ropociągi.
- Tymczasowe wyjątki zostaną przyznane w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw niektórym krajom członkowskim - powiedział eurokrata. Dodał, że przedstawiciele europejskich rządów mają wrócić do dyskusji na ten temat tak szybko jak to możliwe.
Wprawdzie unijny urzędnik mówi o osiągnięciu Unii w pełni zjednoczonej i zaangażowanej w zwiększenie presji na Rosję, ale negocjacje w sprawie szóstego pakietu sankcji trwają prawie cztery tygodnie i kładą się cieniem na unijnej jedności. Już teraz można też usłyszeć, że problemy z nakładaniem embarga na rosyjską ropę źle wróżą na przyszłość negocjacjom w sprawie embarga na rosyjski gaz.
REKLAMA
Szef RE liczy na ostateczne porozumienie
Szef Rady Europejskiej Charles Michel liczy na porozumienie na unijnym szczycie w sprawie embarga na import ropy z Rosji.
- Czas jest kluczowy i czas na decyzję jest właśnie teraz. Zrobiliśmy postęp w ostatnich dniach i mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie na szczycie w tej sprawie - powiedział przewodniczący Rady przed wejściem na szczyt.
Do tej pory jednomyślną zgodę blokowały Węgry. Premier Viktor Orban potwierdził przed szczytem, że obecne, nawet kompromisowe propozycje w sprawie embarga są nie do zaakceptowania przez Budapeszt. Powiedział, że wyłączenie ropociągów spod embarga to dobry kierunek, ale niewystarczający. Dodał, że Węgry chcą gwarancji, że będą mogły kupować ropę z Rosji dostarczoną do Unii tankowcami, jeśli dostawy ropociągami zostaną zakłócone.
Posłuchaj
Przy okazji Viktor Orban obarczył odpowiedzialnością Komisję Europejską za problemy z porozumieniem. Jego zdaniem Komisja popełniła błąd, że nie skonsultowała wcześniej propozycji w sprawie embarga na rosyjską ropę z państwami członkowskimi i nie przedstawiła żadnych rozwiązań dla krajów uzależnionych od dostaw z Rosji.
REKLAMA
- Wybuch w magazynie amunicji w Czechach. Jest przełom w śledztwie
- Wojna na Ukrainie. Ławrow zdradził priorytety rosyjskiej agresji
as
REKLAMA