Osiem memorandów w Kijowie. Musijenko: Polska i Ukraina stopniowo wcielają w życie wspólne projekty

- Podczas konsultacji międzyrządowych w Kijowie pojawiła się kwestia utworzenia wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa, które ma zajmować się produkcją uzbrojenia. Rozmawiano o tym, że Polska może stać się ekonomicznym hubem dla Ukrainy, o wspólnych projektach gospodarczych - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ukraiński ekspert, komentując doniesienia po spotkaniu przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy.

2022-06-02, 20:30

Osiem memorandów w Kijowie. Musijenko: Polska i Ukraina stopniowo wcielają w życie wspólne projekty

W Kijowie podczas konsultacji między rządami Polski i Ukrainy zatwierdzono szereg dokumentów. Ministerstwa Polski i Ukrainy podpisały osiem memorandów. Dotyczą one współpracy gospodarczej, granicznej, kulturalnej, także szkoleń pilotów i powojennej budowy Ukrainy.

Podczas wizyty premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński zostali odznaczeni przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego orderami państwowymi Jarosława Mądrego drugiego stopnia.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że podpisane dokumenty to wstęp do nowego rodzaju współpracy "Do takiej współpracy, jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem. One być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego, o którym będziemy dyskutować w najbliższych tygodniach, miesiącach i kwartałach" - mówił w Kijowie polski premier.

- Wspólne przedsięwzięcia, w tym gospodarcze, zbrojeniowe, z pewnością przyniosłyby obu państwom wiele korzyści - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ekspert ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych, komentując polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe w Kijowie.  - Mają zostać przygotowane zalecenia w sprawie utworzenia polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa, produkującego broń i sprzęt wojskowy - informował po rozmowach premier Ukrainy Denys Szmyhal. 

REKLAMA

Więcej w rozmowie. 

***

PolskieRadio24.pl: Relacje Polski i Ukrainy przyspieszają. Nie tak dawno miała miejsce  wizyta prezydenta Polski w stolicy Ukrainy i jego przemówienie w Radzie Najwyższej. Andrzej Duda mówił wówczas między innymi o potrzebie zawarcia nowego traktatu dobrosąsiedzkiego. Teraz za nami kolejna ważna wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Kijowie. Przeprowadzono konsultacje międzyrządowe. Podpisano osiem memorandów.

Ołeksandr Musijenko, ekspert ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych: Spotkanie przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy dowodzi wagi wzajemnych relacji. Podpisano szereg dokumentów, które są realizacją wcześniejszych uzgodnień, jeśli chodzi o wspólne projekty w zakresie obronności, bezpieczeństwa, przemysłu.

REKLAMA

Co bardzo ważne, pojawiła się kwestia stworzenia wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa, które ma zajmować się produkcją uzbrojenia, a także o uproszczeniu reżimu przekraczania granicy.

Rozmawiano także o tym, że Polska może stać się takim ekonomicznym hubem dla Ukrainy i o wspólnych projektach gospodarczych.

Czytaj także:

Polska pomaga także humanitarnie - pod Borodzianką otworzyła miasteczko kontenerowe, w którym obecnie mogą mieszkać ludzie, którzy stracili swoje domy wskutek wojny. To bardzo pozytywne działania.

REKLAMA

Widzimy, że stopniowo realizowane są w praktycznym wymiarze te uzgodnienia, które zawarli wcześniej prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda. Bardzo ważne jest, by pracować nadal nad realizacją tych projektów - politycznych, ekonomicznych, dyplomatycznych i z zakresu bezpieczeństwa. To była bardzo treściwa, praktyczna wizyta, której celem było wzmocnienie współpracy w kwestii bezpieczeństwa i gospodarki między Polską i Ukrainą.

Wicepremier Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki otrzymali wyróżnienia państwowe od prezydenta Ukrainy. Uważam, że to ważne i symboliczne, pokazuje znaczenie wsparcia dla Ukrainy ze strony Polski i całego ukraińskiego narodu ze strony polskiego narodu. To bardzo dobrze, że liczba tego rodzaju kontaktów rośnie.

Czytaj także:

Widzimy zaangażowanie obu stron. Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński już po raz kolejny udali się do Kijowa. Premier Ukrainy Denys Szmyhal zwrócił uwagę, że konsultacje międzyrządowe to format stosowany w Unii Europejskiej. Można zatem powiedzieć, że jest to i wprowadzanie Ukrainy do realiów unijnych.

Padło także stwierdzenie, że gdyby to zależało od Polski, Ukraina szybko weszłaby do Unii Europejskiej.  To bardzo ważne. Możliwe, że współpracę Polski z Ukrainą będzie można rozszerzać na większe formaty, na Międzymorze, chciałbym, aby było to i Trójmorze. Choć zastanawiam się, czy to będzie możliwe w związku ze stanowiskiem Węgier.

Prezydent Polski Andrzej Duda mówił podczas niedawnego wystąpienia w Radzie Najwyższej Ukrainy, że chciałby widzieć Ukrainę w Inicjatywie Trójmorza.

To dla nas bardzo ważne. I być może ta siła, która jest na wschodzie Europy, którą budują Polska, Ukraina, państwa bałtyckie, Czechy, Słowacja - może przysłużyć się odrodzeniu Europy, jej prawdziwych wartości i ideałów, właściwych Europejczykom.

REKLAMA

Nasza współpraca powinna się pogłębiać. Co do Trójmorza, obawiam się sprzeciwu Węgier - widzimy, jaki opór stawiają w przypadku sankcji wobec Rosji. Chciałoby się, aby stanowisko Węgier się zmieniało na korzyść Ukrainy. Chcielibyśmy mieć dobre relacje ze wszystkim sąsiadami. Choć wyjątkiem jest tu Rosja, bo tu trudno mówić o normalnych stosunkach.

Omawiano także kwestie eksportu zboża z Ukrainy. Premier Morawiecki mówił, że zboże może być eksportowane przez Polskę.

Mowa była o tym, że Polska może stać się gospodarczym hubem dla Ukrainy. Już teraz Polska odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o dostarczanie uzbrojenia dla Ukrainy. Zdecydowanie, trzeba rozmawiać o wspólnych gospodarczych projektach, także zbrojeniowych. Przyniosłoby to obu krajom wiele korzyści.

Premier Polski w Irpieniu mówił wiele o zbrodniach Rosji i walce Ukrainy. Podkreślił, że trzeba przebudować porządek polityczny w taki sposób, by Rosja nie zagrażała już innym krajom. Polska i Ukraina rozumieją, dlaczego to konieczne.

Oba kraje mają świadomość niebezpieczeństw, jakie niesie z sobą agresja Rosji i tego, że trzeba jednoczyć wysiłki, by zatrzymać Moskwę.. Trzeba zbudować taki system bezpieczeństwa, który nie pozwoli Rosji rozszerzać jej agresji.

REKLAMA

W ostatnim czasie Polskie Radio - a konkretnie Informacyjna Agencja Radiowa -  informowała o dostawach armatohaubic Krab na Ukrainę. Ukraina wciąż potrzebuje więcej broni. Jakiego jeszcze uzbrojenia potrzebuje Ukraina? Sytuacja na froncie jest wciąż trudna.

Ciężki walki toczą się na wschodzie. Rosja ostrzeliwuje ukraińskie miasta, na przykład Siewierodonieck. Trwają ostrzały lotnicze, artyleryjskie. Niszczone są szpitale, szkoły, budynki mieszkalne - Moskwa ściera z ziemi wszystko, co istnieje.

Pod Kijowem zniszczenia są ogromne - a na wschodzie o wiele większe. Dlaczego to ma miejsce? Bo wojska rosyjskie mają przewagę, jeśli chodzi o artylerię, o tego rodzaju uzbrojenie. Nasi żołnierze są bardziej zmotywowani, ale bardzo potrzebują broni.

REKLAMA

By ukraińscy żołnierze byli w lepszej sytuacji, muszą mieć więcej artylerii, czołgów, dronów. Kraby to bardzo istotna pomoc dla naszej armii. Bardzo pozytywnie oceniam uzgodnienia w sprawie ich dostaw.

Daleko jeszcze do końca wojny. Ukraina musi ją wygrać. Nie można dopuścić, by Rosja mogła popełniać kolejne zbrodnie. One wciąż mają miejsce: tortury, gwałty, deportacje, uprowadzenia tysięcy dzieci.

Świat nie może zapominać o tym, że trwa rosyjska agresja. Jak mówił premier Ukrainy Denys Szmyhal, wydaje się, że obecnie ginie więcej cywilów niż wojskowych.

Trzeba stworzyć międzynarodowy trybunał, który będzie badał zbrodnie Rosji i karał winnych. Nie można o tym zapomnieć, a winni powinni zostać ukarani.

REKLAMA

***

Z Ołeksandrem Musijenką rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl


***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

***

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej