KPO zaakceptowany. Wyjaśniamy kwestię finansowania unijnego Funduszu Odbudowy

Środki z Krajowego Planu Odbudowy będą służyły dobru wspólnemu; infrastruktura, którą sfinansują, będzie się przyczyniać do budowy lepszego świata - powiedział prezydent Andrzej Duda. Sprawdzamy, w jaki sposób UE sfinansuje KPO.

2022-06-03, 14:02

KPO zaakceptowany. Wyjaśniamy kwestię finansowania unijnego Funduszu Odbudowy
Według Polskiej Organizacji Turystycznej współpraca z Michelin może przynieść wiele korzyści, m.in.: rozwój infrastruktury oraz transportu, promocję regionalnych tradycji kulinarnych i lokalnego rynku spożywczego. Foto: shutterstock/ TTstudio

Na wspólnej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Mateuszem Morawieckim konferencji prasowej, prezydent podziękował "wszystkim, którzy przyczyniają się do przełomu", czyli akceptacji dla Krajowego Planu Odbudowy, dokumentu niezbędnego do uruchomienia pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, że ostatecznie Krajowy Plan Odbudowy zostanie zaakceptowany, że te środki będą mogły być dla dobra wspólnego także w naszym kraju wykorzystane i że ta infrastruktura, która powstanie, będzie po prostu mogła służyć ludziom, będzie mogła służyć nam wszystkim w Unii Europejskiej i będzie przyczyniać się do budowy lepszego świata - powiedział prezydent.

Kwestia finansowania

Potencjalne 76 mld euro do wydania przez Polskę w ramach Krajowego Planu Odbudowy wiążę się z zaciągnięciem długu przez Unię Europejską. Państwa unijne zaakceptowały utworzenie "nowego planu Marshalla" w celu utworzenia Funduszu Odbudowy po pandemii. Parlamenty poszczególnych państw ratyfikowały decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE, czyli zadłużeniu Wspólnoty.


Krajowe plany odbudowy. Źródło: PAP Krajowe plany odbudowy. Źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda w 2021 roku ratyfikował decyzję Rady w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie musiały ratyfikować decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z budżetu UE na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska łącznie ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

REKLAMA

W ramach unijnego budżetu, nasz kraj może liczyć na niemal 137 mld euro (w cenach bieżących) bezzwrotnych środków, z Wieloletnich Ram Finansowych oraz w ramach różnych instrumentów Funduszu Odbudowy (Next Generation EU). Polska uzyska środki m.in. z polityki spójności, Wspólnej Polityki Rolnej, Instrumentu na rzecz Odbudowy i Wzmacniania Odporności oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Polska wynegocjowała w Brukseli bezzwrotne środki w wysokości 106 miliardów 900 milionów złotych oraz 51 miliardów 600 milionów złotych pożyczek, zaciąganych na preferencyjnych warunkach. Ministerstwo spraw zagranicznych informowało wczoraj, że pierwsze pieniądze z KPO nasz kraj może dostać pod koniec wakacji.


Unijny fundusz odbudowy. Źródło: PAP Unijny fundusz odbudowy. Źródło: PAP

Wspólny dług wyemitowany przez państwa UE oznacza, że Polska również stała się jednym z gwarantów jego spłaty. Środki na spłatę mają pochodzić z nowych podatków.

Kamienie milowe

Zanim Polska dostanie jakiekolwiek środki z UE, będzie musiała wykazać, że osiągnęła pewne kamienie milowe związane z wprowadzeniem reform. Krajowy Plan Odbudowy zawiera 48 reform i 116 powiązanych z nimi kamieni milowych oraz 54 inwestycje i 166 wskaźników. Ostatecznym terminem realizacji programu jest 31 sierpnia 2026 r.

REKLAMA

W realizację KPO zaangażowanych jest 14 resortów jako instytucje odpowiadające za reformy i inwestycje. Część tych kamieni milowych już została zrealizowana, np. wejście w życie wodoru jako paliwa alternatywnego. Na spełnienie innych mamy czas do lipca, więc np. ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną na pewno zdąży już przejść przez Senat i być podpisana przez prezydenta. Wśród tych 116 kamieni milowych obecnie nie ma kwestii wyboru składu KRS.

  • Czytaj także:

Komisja Europejska zatwierdziła polski Krajowy Plan Odbudowy. Do rozdysponowania 76 mld euro

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ KE/ gov.pl/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej