Obszary KPO. Prof. Zbigniew Krysiak: zostały dość dobrze sprecyzowane przez rząd
- Obszary Krajowego Planu Odbudowy zostały dość dobrze sprecyzowane rok temu we wniosku przygotowanym przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi m.in. o infrastrukturę, ochronę zdrowia, cyfryzację - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista prof. Zbigniew Krysiak.
2022-06-03, 16:32
Jest zgoda Komisji Europejskiej na polski Krajowy Plan Odbudowy. Decyzję podjęli komisarze na posiedzeniu w Brukseli 1 czerwca. Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki dzień po zatwierdzeniu KPO spotkali się w Warszawie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Polska w ramach porozumienia z Komisją zobowiązała się do wprowadzenia zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości.
Obszary KPO
Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana zwrócił uwagę na fakt, że "obszary Krajowego Planu Odbudowy zostały dość dobrze sprecyzowane rok temu we wniosku przygotowanym przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego".
- Chodzi m.in. o infrastrukturę, ochronę zdrowia, cyfryzację, konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, rozwijanie wysokich technologii, które są bardzo istotne dla pobudzania gospodarczego. Również o wymiar konkurencyjności dający lepszą pozycję na tle przedsiębiorstw zagranicznych, a szczególnie w aspekcie rozwoju eksportu - wymieniał ekonomista.
Prof. Zbigniew Krysiak przyznał także, że "oba źródła, i dotacje, i pożyczki, to są pieniądze, które trzeba spłacić". - Nikt takich funduszy nie udziela za darmo, Unia Europejska organizuje w ramach wspólnoty środki, które są pożyczane państwom członkowskim przez różne fundusze, banki - wskazał.
REKLAMA
Kamienie milowe
Zanim Polska dostanie jakiekolwiek środki z UE, będzie musiała wykazać, że osiągnęła "kamienie milowe" związane z wprowadzeniem reform. Krajowy Plan Odbudowy zawiera 48 reform i 116 powiązanych z nimi "kamieni milowych" oraz 54 inwestycje i 166 wskaźników. Ostatecznym terminem realizacji programu jest 31 sierpnia 2026 r.
W realizację KPO zaangażowanych jest 14 resortów jako instytucje odpowiadające za reformy i inwestycje. Część tych kamieni milowych już została zrealizowana, np. wejście w życie wodoru jako paliwa alternatywnego. Na spełnienie innych mamy czas do lipca.
Pierwsza transza unijnych pieniędzy ma trafić do Polski jeszcze w tym roku. W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Obudowy, z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, reszta to tanie pożyczki.
Posłuchaj
Relacja ze spotkania z mediami prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: Zbigniew Krysiak (ekonomista, Instytut Myśli Schumana)
REKLAMA
Data emisji: 3.06.2022
Godzina emisji: 15.33
IAR/PR24/nt
Polecane
REKLAMA