Sektor energetyczny lepiej chroniony przed cyberatakami. Powstanie wyspecjalizowane centrum
Poprawa cyberbezpieczeństwa i wzmocnienie odporności na cyberataki w sektorze wydobywczo - energetycznym to główny cel utworzenia Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG.
2022-06-03, 16:30
W Ministerstwie Aktywów Państwowych podpisano deklarację utworzenia takiego Centrum. To jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w kraju i pierwsze skupiające spółki pełniące kluczową rolę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.
Sygnatariusze porozumienia
Jak powiedział wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, to bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach porozumienie.
- Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest niezwykle istotne dzisiaj w pierwszej połowie XXI wieku, bo to jest narzędzie, którym można zabezpieczyć rynki, giełdy, ale i całe sektory przed niepożądaną interwencją osób z zewnątrz, czy niekoniecznie tylko osób - dodał wiceminister aktywów państwowych.
REKLAMA
Posłuchaj
Sygnatariuszami porozumienia są niemal wszyscy producenci węgla kamiennego - wymienia Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa Stanisław Prusek.
- Dezinformacja w sieci i cyberataki. Sprawdź, jak możesz się przed tym chronić
- Andruszkiewicz: w sieci toczy się wojna informacyjna, którą wygrywa Zachód
- Jest Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW IT System, Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Węglokoks Kraj. Sektor surowcowy reprezentuje również KGHM Polska Miedź, a energetykę reprezentuje grupa Tauron, ale reprezentuje również sektor surowcowy - dodał Stanisław Prusek.
Posłuchaj
Dotychczas w Polsce zostały uruchomione dwa takie centra - w sektorze kolejowym i telekomunikacyjnym.
REKLAMA
PR24, akg
REKLAMA