NASK ostrzega przed niebezpiecznymi stronami. Na co uważać?

2022-06-09, 18:05

NASK ostrzega przed niebezpiecznymi stronami. Na co uważać?
Phishing to atak polegający na podszyciu się pod inną osobę, firmę lub instytucję z zamiarem wyłudzenia poufnych informacji, np. hasła do konta bankowego. Foto: shutterstock/Tero Vesalainen

"Liczba niebezpiecznych adresów internetowych na liście ostrzeżeń CERT Polska wzrosła w 2022 roku do blisko 57 tys." - podała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Ten państwowy instytut badawczy ostrzegł zarazem przed obserwowanym nasileniem kampanii phishingowych.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała w czwartek, że lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami, prowadzona od ponad dwóch lat przez CERT Polska, rośnie. "Do tej pory znalazło się na niej blisko 57 tys. adresów. Z tego tylko w zeszłym roku trafiło na nią 33 tys. stron internetowych" - przypomniano.

"Bezpłatnie udostępniana lista ostrzeżeń CERT Polska jest wykorzystywana zarówno przez operatorów telekomunikacyjnych, administratorów, jak i użytkowników indywidualnych do poprawy bezpieczeństwa w sieci poprzez blokowanie znanych domen używanych do wyłudzania danych oraz kradzieży środków finansowych" - przypomniała NASK.

Oszuści wyłudzają hasła do kont bankowych

W informacji NASK zwrócono uwagę, że zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team), prowadzony przez NASK, obserwuje ostatnio nasilenie kampanii phishingowej podszywającej się pod firmę przewozową InPost.

"Oszuści w rozsyłanych SMS-ach informują o konieczności dopłaty za paczkę. Znajdujący się w treści wiadomości link prowadzi do fałszywej bramki płatności. Podanie na niej danych do logowania do konta bankowego powoduje, że przestępcy są w stanie je przechwycić, a następnie wyczyścić rachunek ze środków" - tak NASK wyjaśnia mechanizm oszustwa.

Państwowy Instytut Badawczy odnotował zarazem, że w minionym tygodniu zmniejszyła się liczba wpisów dezinformacyjnych.

Szczucie w sieci na Ukraińców

"Wciąż obserwowana jest narracja antyukraińska, szczególnie wybijały się wątki odnoszące się do rzekomych przestępstw Ukraińców (zarówno tych przebywających w Polsce, jak i walczących na froncie)" - wskazano w informacji.

"Analogicznie do tematów związanych z pandemią COVID-19 widoczne jest zmęczenie Polaków kwestią udzielania pomocy Ukraińcom. Pojawiają się coraz częstsze wyrazy zniechęcenia wobec wsparcia dla gości zza wschodniej granicy" - dodano.

"Kampanie dezinformacyjne mogą spowodować destabilizację sytuacji społecznej w państwie, jeśli ich autorzy dobiorą odpowiednie do tego środki. Stereotyp często stanowi silne narzędzie dezinformacyjne" - przestrzega NASK.

Czytaj także:

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy to jednostka naukowa, która pełni funkcję rejestru domen internetowych .pl (DNS), domen ENUM (dla numerów telefonicznych +48) oraz oferuje usługi teleinformatyczne (IP transit, dostęp do internetu, sieci VPN, usługi VoIP oraz usługi WiMAX). NASK powstała w 1992 roku przy Uniwersytecie Warszawskim jako zespół koordynacyjny ds. rozwoju akademickich sieci komputerowych.

PAP/pr24/PKJ

Polecane

Wróć do strony głównej