Pierwsza Pielgrzymka JP II. Olczak: po raz pierwszy Polacy zebrali się w zbiorowości, która poczuła się wolna
- Polacy zebrali się w zbiorowości, w której wymieniano myśli poza sferą komunistycznego zniewolenia - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych. Gościem audycji był też Piotr Dmitrowicz, historyk oraz dyrektor Muzeum JPII i Prymasa Wyszyńskiego.
2022-06-11, 19:50
2 czerwca 1979 roku rozpoczęła się I Pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Przebiegała pod hasłem "Gaude Mater Polonia". Władze komunistyczne były niezadowolone z wizyty, obawiały się rozbudzenia w Polakach skłonności wolnościowych. To właśnie podczas tej pielgrzymki padły z usta Jana Pawła II słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi".
Piotr Dmitrowicz, historyk oraz dyrektor Muzeum JPII i Prymasa Wyszyńskiego powiedział w PR24, że moc powyższych słów była wielka, a to co mówił Jan Paweł II można ocenić w kategoriach siły, słowa zaczęły bowiem kruszyć mur, żelazną kurtynę. Historyk przypomniał, że mieliśmy też do czynienia z wielką samoorganizację społeczną w tym względzie.
"Komuniści nie są potrzebni"
- Jeden z notabli komunistycznych w 1983 r. przyznał, że był załamany, to była pielgrzymka w czasie stanu wojennego, mówił wtedy, że właściwie całe to jego uczestnictwo w PZPR nie ma sensu, przyjechał i zobaczył, że komuniści nie są potrzebni. Tak było także w czasie I Pielgrzymki, ludzie sami dbali o porządek i bezpieczeństwo - przypomniał Piotr Dmitrowicz.
Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych dodał, że wydarzenia związane z I Pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny miały wiele wymiarów, a istotnym był fakt, że po raz pierwszy w takiej skali Polacy zebrali się w zbiorowości, która poczuła się wolna i niezależna, w której wymieniano myśli, a wymieniano je w strefie wolnej od reżimu komunistycznego.
REKLAMA
"Sfera organizacyjna"
- Pamiętajmy, że przybyło wielu Polaków z prowincji, fakt uczestnictwa więc w owej pielgrzymce ludzi z różnych miejsc Polski powodował, że przesłanie wolności docierało nie tylko do ośrodków hermetycznych czy wielkomiejskich, bo czym innym są parafie w Warszawie, a czym innym te w mniejszych miejscowościach. Ułatwiło to także sferę organizacyjną. To przesłanie nie do końca jest zrozumiałe jednak dla Polaków dzisiejszego pokolenia - mówił Mariusz Olczak.
Władze przygotowywały się do pielgrzymki w ramach tajnej operacji SB pod kryptonimem "Lato ’79". Na czele sztabu stanął wiceminister spraw wewnętrznych gen. Bogusław Stachura, który wyznaczył specjalne zespoły rozpoznania, działań operacyjnych i technicznych w skali kraju oraz w tych województwach, w których miał przebywać papież. Władze zmobilizowały tysiące funkcjonariuszy MO, wszystkie struktury SB w centrali i na szczeblach wojewódzkich.
Posłuchaj
***
Audycja: "Dziedzictwo współczesności"
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Drohomirecka
Gość: Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych) i Piotr Dmitrowicz (historyk oraz dyrektor Muzeum JPII i Prymasa Wyszyńskiego)
Data emisji: 11.06.2022
Godzina: 19:05
REKLAMA
Polecane
REKLAMA