Armia europejska? Paszyk: to byłoby dublowanie NATO

 - Sojusz wojskowy już mamy, jest nim NATO. Powinniśmy koncentrować nasze wysiłki na integracji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bardzo dobrze, że NATO poszerza się o kolejne kraje europejskie. Ten kierunek ma sens - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej.

2022-07-05, 18:35

Armia europejska? Paszyk: to byłoby dublowanie NATO
Krzysztof Paszyk. Foto: PR24

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal Kowal zauważył w rozmowie z PAP, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę powinniśmy "wrócić do rozmów" o utworzeniu europejskiej armii. Ocenił, że "UE musi dysponować jakimiś siłami, które są w dyspozycji Komisji (Europejskiej)". Wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych zaznaczył, że chodzi o rozpoczęcie procesu, w którym "UE ma jakieś swoje niezależne możliwości" w zakresie obrony.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że pomysł nie jest nowy. - Piętnaście lat temu prezes PiS Jarosław Kaczyński miał podobny pogląd. Uważamy, że istnieje dziś wiele wyzwań wokół których powinna jednoczyć się Europa. Natomiast sojusz wojskowy już mamy, jest nim NATO. Powinniśmy koncentrować nasze wysiłki na integracji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bardzo dobrze, że NATO poszerza się o kolejne kraje europejskie. Ten kierunek ma sens. Nie ma co wracać do pomysłu, który dublowałbym NATO - powiedział Krzysztof Paszyk.

We wtorek Szwecja i Finlandia podpisały protokoły akcesyjne do NATO. Uroczystość odbyła się w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Podpisy pod dokumentem złożyli ministrowie spraw zagranicznych dwóch nordyckich krajów oraz ambasadorowie państw członkowskich NATO. Szwecja i Finlandia, mające długą tradycję neutralności, zdecydowały o wstąpieniu do Sojuszu po napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego.

REKLAMA

Posłuchaj

Krzysztof Paszyk gościem Antoniego Opalińskiego (Rozmowa PR24) 14:33
+
Dodaj do playlisty

 

To najszybszy proces akcesyjny w historii i to mimo początkowego blokowania rozszerzenia przez Turcję. W połowie maja Szwecja i Finlandia przysłały wnioski o wejście do NATO. W ubiegłym tygodniu, podczas szczytu w Madrycie dwa nordyckie kraje zostały oficjalnie zaproszone do Sojuszu. Negocjacje akcesyjne trwały jeden dzień. Po ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich Szwecja i Finlandia wejdą do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ta procedura ma być przyspieszona. Na razie Szwecja i Finlandia mają status obserwatora, czyli będą mogły uczestniczyć w naradach NATO-wskich, ale bez prawa głosu.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Krzysztof Paszyk (PSL - Koalicja Polska)  

REKLAMA

Data emisji: 5.07.2022

Godzina: 17.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej