Wimbledon: Novak Djoković - Cameron Norrie. Problemy tylko w pierwszym secie, rekordowy finał Serba!

2022-07-08, 18:54

Broniący tytułu Serb Novak Djoković w finale Wimbledonu z Australijczykiem Nickiem Kyrgiosem powalczy o 21. wielkoszlemowy tytuł. Foto: PAP/EPA/NEIL HALL

Broniący tytułu Serb Novak Djoković pokonał Brytyjczyka Camerona Norriego 2:6, 6:3, 6:2, 6:4 i awansował do finału wielkoszlemowego Wimbledonu na kortach trawiastych w Londynie. W decydującym meczu były lider rankingu ATP zmierzy się z Australijczykiem Nickiem Kyrgiosem, który zapewnił sobie awans po wycofaniu się Hiszpana Rafaela Nadala z powodu kontuzji.

Novak Djoković o finał walczył z Brytyjczykiem Cameronem Norrie. Serb i były lider światowego rankingu ATP rozpoczął swoją walkę o finał Wimbledonu w kiepskim stylu. 20-krotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych na początku grał podobnie jak w przypadku ćwierćfinałowego starcia z Włochem Jannikiem Sinnerem, gdzie przegrywał już 0:2, ale ostatecznie wygrał mecz 3:2.

Wimbledon. Novak Djoković - Cameron Norrie. Problemy tylko w pierwszym secie, pewny awans Serba

Pierwszy set półfinałowy to aż trzy przegrane serwisy Djokovicia i bardzo dobra gra Norriego, który pewnie wykorzystywał błędy doświadczonego tenisisty z Belgradu. Poważne problemy Serba zaczęły się przy stanie 2:3 dla rywala i kolejnym przełamaniu ze strony Brytyjczyka, który nie odpuścił już tej partii i pewnie zakończył seta, wygrywając otwarcie walki o finał 6:2.

Druga partia rywalizacji na kortach trawiastych Wimbledonu to zupełnie inna gra ze strony Djokovicia. Norrie dwukrotnie bronił break pointów, ale ostatecznie Serb przełamał rywala przy stanie 4:3, wychodząc na prowadzenie 5:3. W decydującym gemie 35-latek mimo dwóch błędów na początku ostatecznie odrobił straty i wygrał 6:3, wyrównując stan rywalizacji.

Wraz z początkiem trzeciej partii Djoković zbliżał się do 32. finału wielkoszlemowego [najwięcej razy w historii] w swojej karierze. Set rozpoczął się od przełamania Serba, który chwilę później wykorzystał swój serwis, odskakując Brytyjczykowi na 2:0. Wyraźnie rosła przewaga tenisisty z Belgradu, który przy stanie 3:1 wykorzystał break pointa i prowadził 4:1. Novak Djoković do końca tej partii nie oddał już prowadzenie i wygrał pewnie 6:1, obejmując prowadzenie w meczu z Cameronem Norriem 2:1.

Cameron Norrie przegrał swoje podanie na otwarcie czwartego seta. Djoković dominował od początku drugiego seta i kontynuował świetną formę na kortach Wimbledonu. Brytyjczyk był bezradny, z kolei doświadczony Serb skutecznie punktował rywala, zdobywając kolejne punkty. Zawodnik z Belgradu utrzymał swój serwis i prowadził już 4:1, nie pozwalając na wiele 26-letniemu Brytyjczykowi pochodzenia południowoafrykańskiego. Po ponad dwóch i pół godzinach rywalizacji w Londynie Novak Djoković zameldował się w finale Wimbledonu, wygrywając seta 6:4 i w całym meczu 3:1.

Wimbledon 2022. Raport Cezarego Gurjewa z kortów w Londynie (Kronika Sportowa/Program 1 Polskiego Radia) 3:25
+

Novak Djoković kontra Nick Kyrgios w finale Wimbledonu

W finale tegorocznej imprezy Djoković zagra z Australijczykiem Nickiem Kyrgiosem, który otrzymał walkowera po tym jak Rafael Nadal wycofał się z turnieju z powodu kontuzji.

Przypomnijmy, że Novak Djoković triumfuje w Wimbledonie od 2018 roku. W 2020 impreza została odwołana z powodu pandemii COVID-19.

Po odpadnięciu Igi Świątek z turnieju w Londynie nie ma już polskich singlistów

Tegoroczna edycja Wimbledonu ma rekordową pulę nagród - 40,3 mln funtów (ok. 46,8 mln euro).

Wimbledon potrwa do 10 lipca. Tytułu w grze pojedynczej mężczyzn broni Serb Novak Djoković, a wśród kobiet ostatnio zwyciężała Australijka Ashleigh Barty, która niedawno ogłosiła zakończenie kariery.

Novak Djoković - Cameron Norrie 2:6, 6:3, 6:2, 6:4

Wimbledon 2022 FINAŁ: Novak Djoković - Nick Kyrgios - niedziela 10 lipca, godz. 15.00.