"Demokracja jest punktem odniesienia". Macierewicz o przywództwie USA w świecie
- Ameryka podejmuje działania zbrojne nie ze względu przede wszystkim na swój interes finansowo-globalny. Bardzo istotny jest element ideowy. Przekonanie, że struktura demokratyczna jest jedyną sprawiedliwą, którą pozwala na uczciwy rozwój społeczeństw - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były szef MON, wiceprezes PiS.
2022-07-09, 14:20
Silne wpływy rosyjskie na świecie pozwalają w omijaniu sankcji, ale są też elementem szerszej polityki, która sięga czasów zimnej wojny, dekolonizacji, lat 60. i 70. XX wieku. Zachód nie uniknął przy tym wielu błędów. Mówi się, że Amerykanie prowadzili niesprawiedliwe wojny. Często wskazuje się, że Zachód jest zakłamany potępiając dziś Rosję.
>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Z tak postawioną tezą nie zgodził się Antoni Macierewicz. - Rosja zmierza do zniszczenia narodu ukraińskiego, to jest imperializm. Poza działaniami ZSRR, takiego zjawiska nie było na świecie od czasów ekspansji niemiecko-hitlerowskiej. Negatywna ocena USA i Zachodu czasami odwołuje się do błędów taktycznych. Nie ma wątpliwości, że je popełniano. Zawsze jednak działania USA były związane z dążeniem do ukształtowania danej struktury państwowej według zasad demokracji. Państwa trzeciego świata nie posiadają w swoim zapleczu historycznym doświadczeń demokratycznych. Cała historia trzeciego świata jest monarchistyczna. Dlatego próba narzucania struktur demokratycznych często prowadzi do konfliktów. Wyjątkiem jest Japonia, która po II wojnie światowej zaadoptowała demokrację. Można też wskazać na Indie, które też są krajem demokratycznym - powiedział Antoni Macierewicz.
- Ameryka podejmuje działania zbrojne nie ze względu przede wszystkim na swój interes finansowo-globalny. Bardzo istotny jest element ideowy. Przekonanie, że struktura demokratyczna jest jedyną sprawiedliwą, którą pozwala na uczciwy rozwój społeczeństw. Nie zawsze jest do adekwatne do sytuacji państwa trzeciego świata i czasami rodzi negatywne konsekwencje. To jednak demokracja jest punktem odniesienia działań USA. Historia danego narodu i społeczeństwa jest czynnikiem, który musi być uwzględniony przy ocenie rzeczywistości. Nie można go traktować jako elementu do odrzucenia bez względu na głębszą analizę - dodał były szef MON.
REKLAMA
Posłuchaj
Trwa 136. dzień wojny na Ukrainie. Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken zapowiedział przekazanie blisko 368 milionów dolarów na dodatkowe wsparcie humanitarne dla Ukrainy. Poinformował o tym na konferencji prasowej na Bali, gdzie bierze udział w rozmowach szefów dyplomacji państw G20.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS)
Data emisji: 9.07.2022
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA