Prezydent Duda: mamy nadzieję na kontynuację dobrych relacji z Mołdawią

Polska i Mołdawia obchodzą 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji w Warszawie wizytę złożyła prezydent Maia Sandu. Andrzej Duda podkreślił po spotkaniu, że Polska stara się pomagać władzom Mołdawii w trudnym procesie reform oraz że nadanie temu krajowi statusu kandydata do Unii Europejskiej było podniosłym aktem. Rozmowa dotyczyła między innymi dostaw gazu z Rosji, a także kwestii Naddniestrza.

2022-07-14, 20:55

Prezydent Duda: mamy nadzieję na kontynuację dobrych relacji z Mołdawią

W czwartek prezydent Mołdawii Maia Sandu przebywa z wizytą w Warszawie, gdzie spotkała się m.in z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas konferencji po spotkaniu polski prezydent pogratulował uzyskania przez Mołdawię statusu kandydata do UE decyzją Rady Europejskiej z 23 czerwca i podkreślił, że dla Polski to ważna i radosna wiadomość.

Zaznaczył, że zwycięstwo Sandu w wyborach prezydenckich i zwycięstwo jej proeuropejskiej partii w wyborach parlamentarnych w 2021 pokazuje, że "demokratyzacja Mołdawii i dojrzewanie społeczeństwa obywatelskiego jest w tym w kraju faktem".

Polska pomoc dla Mołdawii

Andrzej Duda podkreślił, że Polska "stara się pomagać Mołdawii, oferując wsparcie ekspertów, a także oferując pomoc finansową i materialną, by wesprzeć proces trudnych reform" w tym kraju. Jak stwierdził, fakt otrzymania przez Mołdawię i Ukrainę statusu państw kandydackich do UE jest "aktem doniosłym i niezwykle ważnym, choć stanowi tylko wstępny krok". - Najbardziej będziemy się cieszyć, kiedy razem z panią prezydent będziemy mogli się radować tym, że Mołdawia będzie pełnym członkiem Unii Europejskiej - oświadczył.

- Dzisiaj oba nasze państwa są w trudnej sytuacji - Mołdawia, jak wiemy, w szczególnie trudnej: nie tylko graniczy z Ukrainą, która jest w straszliwej opresji, poddana agresji rosyjskiej, ale także ma część terytorium tak zwanego Naddniestrza, które, można śmiało powiedzieć, że jest zbuntowaną rosyjską enklawą, to jest ogromny problem, z którym Mołdawia i jej demokratycznie wybrane władze na co dzień się borykają - mówił prezydent.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydenci Polski i Mołdawii o współpracy i wojnie (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

30-lecie relacji dyplomatycznych Polski i Mołdawii

Przypomniał też, że w czasach sowieckich mołdawska gospodarka była uzależniona od Rosji, co pozostaje problemem do dziś. - Jest absolutnie zasadne, żeby cała europejska wspólnota, widząc właśnie w Mołdawii ten kraj, którego społeczeństwo w absolutnie zasłużony sposób aspiruje do Unii, udzieliła wsparcia od nas - państw Unii Europejskiej, które są dzisiaj w lepszej sytuacji materialnej, niż społeczeństwo i państwo mołdawskie. Także i Polska jest oferentem tego wsparcia - mówił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, mimo trudnej sytuacji międzynarodowej wizyta prezydent Sandu w Warszawie jest radosna, gdyż m.in. upamiętnia 30-lecie wzajemnych stosunków dyplomatycznych. Andrzej Duda wyraził nadzieję na pomyślną kontynuację bardzo dobrej współpracy z Mołdawią. - Mamy nadzieję, że będziemy ją kontynuowali nie tylko aż do szczęśliwego przyjęcia Mołdawii do Unii Europejskiej, ale także i oczywiście później, kiedy już będziemy w Unii razem - powiedział polski prezydent.

Prezydent Mołdawii weźmie także udział w obiedzie, wydanym na jej cześć przez prezydenta Polski. Spotka się również z marszałkami Sejmu i Senatu.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent o współpracy z Mołdawią (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: Paweł Szrot w Polskim Radiu 24

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej