Macedonia Północna bliżej Unii Europejskiej. Szefowa KE składa gratulacje

Szefowa Komisji Europejskiej z zadowoleniem przyjęła decyzję parlamentu Macedonii Północnej o poparciu propozycji, która umożliwia rozpoczęcie negocjacji członkowskich.

2022-07-16, 23:15

Macedonia Północna bliżej Unii Europejskiej. Szefowa KE składa gratulacje
Macedońscy parlamentarzyści świętują możliwość rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE. Foto: EPA/GEORGI LICOVSKI

"Gratuluję" - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen, która przed kilkoma dniami była w Skopje i namawiała do przyjęcia propozycji Francji, kierującej w pierwszym półroczu pracami Unii. Wychodziła ona naprzeciw oczekiwaniom Bułgarii, która blokowała rozpoczęcie rokowań akcesyjnych. Zgodnie z nią Macedonia Północna miała zmienić konstytucję i uznać mieszkającą tam mniejszość bułgarską.

"To była historyczna szansa i wykorzystaliście ją" - podkreśliła przewodnicząca Komisji dodając, że to wielki krok na drodze Macedonii Północnej ku europejskiej przyszłości.

Negocjacje członkowskie

Przed kilkoma dniami Ursula von der Leyen podczas wystąpienia w parlamencie w Skopje zapewniła, że z chwilą zaakceptowania propozycji rozpoczną się przygotowania do negocjacji członkowskich.

- Międzyrządowa konferencja zostanie zorganizowana w ciągu kilku dni. Komisja rozpocznie przegląd zgodności prawa krajowego ze wspólnotowym i powitamy waszą grupą negocjatorów u nas, abyśmy mogli rozpocząć współpracę. Sami wyślemy naszych negocjatorów do waszej stolicy - powiedziała szefowa Komisji.

REKLAMA

Francuska propozycja wzbudziła wiele protestów w Skopje, dlatego Ursula von der Leyen zapewniał, że tożsamość macedońska nie jest zagrożona, język macedoński stanie się oficjalnym językiem Unii Europejskiej, i że różnice historyczne nie będą podstawą negocjacji akcesyjnych.

Wyboista droga

Macedonia Północna ma status kandydata do Unii od 2005 roku, ale nie rozpoczęła jeszcze rokowań akcesyjnych, bo musiała usuwać kolejne przeszkody na tej drodze. Najpierw Grecja toczyła z nią spór o nazwę. Później otwarcie negocjacji blokowały Francja, Dania i Holandia, mimo że Komisja dała pozytywną ocenę potwierdzając przeprowadzenie niezbędnych reform.

Wiosną 2020 roku unijne kraje zgodziły się w końcu na otwarcie negocjacji członkowskich z Macedonią Północną oraz Albanią, ale do tej pory się one nie rozpoczęły, bo zastrzeżenia zgłosiła Bułgaria.

REKLAMA

Posłuchaj

Szefowa KE zadowolona z decyzji Macedonii Północnej. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

 

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej