Jabłoński: polscy dyplomaci nie będą brać udziału w spotkaniach, w których uczestniczą przedstawiciele Rosji

2022-07-25, 08:25

Jabłoński: polscy dyplomaci nie będą brać udziału w spotkaniach, w których uczestniczą przedstawiciele Rosji
Paweł Jabłoński. Foto: PR24/AK

- Oficjalni przedstawiciele Polski nie będą brać udziału w spotkaniach, w których uczestniczyć będą oficjalni przedstawiciele Rosji lub Białorusi. Uważamy, że Rosja i wspierająca ją Białoruś powinny być izolowane z wszystkich międzynarodowych formatów - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie bierze udziału w spotkaniach, w których uczestniczą dyplomaci z Rosji i z Białorusi. Na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński został zapytany o to, czy jest to słuszny kierunek.

"Rosja powinna być skrajnie izolowana"

- Podjęliśmy taką decyzję, bo to jest podstawowy element naszej polityki wobec agresji rosyjskiej - zaznaczył. - Uznajemy, że Rosja powinna być skrajnie izolowana, w maksymalnym możliwym stopniu izolowana ze wszystkich forów międzynarodowych, wszystkich formatów, na których może występować - ocenił.

Wskazał, że "ta izolacja jest niezbędna, ponieważ Putin swoją politykę opiera także na tym, że ma pewne możliwości kontaktów międzynarodowych". - Cały czas udaje mu się z niektórymi państwami rozmawiać, z niektórymi państwami się spotykać - powiedział.

"Akty międzynarodowego terroryzmu"

- Konieczne jest to, aby doprowadzać do tego, żeby Rosja nie miała możliwości bycia traktowaną jako normalny partner w relacjach międzynarodowych, dlatego że dziś Rosja nie jest żadnym normalnym partnerem - podkreślił. Dodał, że "jest agresorem, podmiotem, który łamie prawo międzynarodowe i który dokonuje aktów międzynarodowego terroryzmu, atakując ludność cywilną i celowo zabijając ludzi".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Paweł Jabłoński: Rosja powinna być skrajnie izolowana (Polskie Radio 24) 14:10
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadził: Dorota Kania

Gość: Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 07.06

jb

Polecane

Wróć do strony głównej