Duży zastrzyk gotówki dla Ukrainy. Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy jej ponad 1,5 mld euro

Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy Ukrainie ponad 1,5 miliarda euro. Rada Dyrektorów EBI zatwierdziła pakiet finansowego wsparcia na preferencyjnych warunkach obejmujących długie okresy kredytowania. Przeznaczona kwota jest objęta gwarancjami z unijnego budżetu - informuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

2022-07-25, 18:47

Duży zastrzyk gotówki dla Ukrainy. Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy jej ponad 1,5 mld euro
Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy Ukrainie ponad 1,5 miliarda euro. Foto: symbiot/shutterstock

Pakiet, jak informuje Europejski Bank Inwestycyjny, zapewni doraźne wsparcie, którego tak bardzo potrzebuje ukraińska gospodarka. Ma on ułatwić zaspokojenie pilnych potrzeb Ukrainy, pomóc w naprawie uszkodzonej infrastruktury krytycznej oraz w podtrzymaniu jej działania, a także we wznowieniu projektów strategicznych. Kwota ponad miliarda euro ma być przeznaczona niezwłocznie.

- Pozostajemy w kontakcie z rządem Ukrainy, by elastycznie dostosowywać pomoc do bieżących potrzeb. To kwestia inwestycji w przyszłość Ukrainy, całej Europy i wolnego świata - podkreśliła wiceprezes EBI odpowiedzialna za operacje realizowane na Ukrainie Teresa Czerwińska.

To drugi pakiet pomocy dla Ukrainy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W pierwszym miesiącu od wybuchu wojny EBI przeznaczyło prawie 700 milionów euro.

Ukraińskie zboże

Ukraina duże zyski czerpie ze sprzedaży zboża, a te będzie mogło niedługo w końcu opuścić ten kraj. Władze informują, że w tym tygodniu z ukraińskich portów wypłyną pierwsze statki ze zbożem. Minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow poinformował, że za kilka dni zacznie obowiązywać podpisana przez Ukrainę, Turcję, ONZ i Rosję umowa o eksporcie zboża.

REKLAMA

Minister polityki agrarnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski zaznaczył, że wyprodukowane ziarno musi zostać wywiezione i sprzedane, by nie rozwinął się kryzys żywnościowy. Dodał, że chodzi też o pieniądze na życie dla Ukraińców. - Nie tylko dla rolników. Z tego żyje praktycznie cała ukraińska wieś. Mieszkańcy otrzymują opłatę za dzierżawę ziemi, zarabiają na tym pracownicy gospodarstw - to też duże pieniądze - powiedział.

Czytaj także:

dz


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej