Podkarpacie skorzysta na budowie CPK. Marcin Horała: znacznie skróci się np. czas podróży koleją
Podkarpacie będzie jednym z regionów najbardziej wygranych w programie inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej w Rzeszowie wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Nowe linie kolejowe ze "szprych CPK" pomogą zwalczyć transportowe wykluczenie.
2022-07-26, 11:45
CPK - zaznaczył - "nie jest tylko i wyłącznie, a nawet nie jest w większości programem budowy nowego, międzykontynentalnego lotniska w środkowej Polsce, ale budowy całego nowego systemu komunikacyjnego Polski". - W tym przede wszystkim systemu transportu kolejowego, bo w tym obszarze mamy największe braki - podkreślił Marcin Horała.
Jego zdaniem, "o ile pod względem autostrad, dróg krajowych, dróg ekspresowych można powiedzieć, że zaczyna to już całkiem nieźle w Polsce wyglądać, o tyle w obszarze transportu kolejowego nadal w Polsce brakuje nam całego szeregu połączeń, brakuje całego szeregu linii kolejowych".
CPK pomoże w walce z transportowym wykluczeniem?
Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała podkreślił, że na programie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego skorzystają głównie regiony, "którym brakuje całego szeregu połączeń - takich dosyć oczywistych, jakby się popatrzyło na mapę". Jednym z takich regionów - jak mówił - jest Podkarpacie.
Inwestycje kolejowe CPK w Podkarpackiem zapewnią docelowe skrócenie czasu przejazdu z Rzeszowa do Warszawy do 2 godz. 15 min. W ciągu doby zaplanowano 20 połączeń. Aktualnie najszybciej kursujący pociąg do Warszawy jedzie dwa razy dłużej. Do Warszawy skróci się także przejazd ze Stalowej Woli - do 1 godz. 45 min i z Tarnobrzegu - do 1 godz. 55 min. Z Jasła, Krosna i Sanoka - według założeń - dojedziemy do stolicy w 2 godz. 50 min, a z Przemyśla - w 3 godz. 15 min.
REKLAMA
W woj. podkarpackim - według harmonogramu - pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 roku. Docelowo w ramach programu CPK na Podkarpaciu zostanie zbudowanych 155 km nowych linii kolejowych, a kolejne 173 km zostaną zmodernizowane.
Czym są "szprychy kolejowe" CPK?
Program Kolejowy CPK zakłada budowę w kraju łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 "szprych" prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
PR24/Pap/iar/sw
REKLAMA