Porozumienie ws. oszczędności gazu. Anna Moskwa: jesteśmy dobrze przygotowani do zimy
Jak mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, dzisiejsze porozumienie dotyczące oszczędności zużycia gazu jest dla Polski satysfakcjonujące, bo nie przewiduje obowiązkowych redukcji. - Jesteśmy, jeśli chodzi o gaz, przygotowani do zimy - dodała. Szefowa MKiŚ uczestniczyła w unijnej naradzie w Brukseli, podczas której zatwierdzono awaryjny plan gazowy na wypadek wstrzymania dostaw surowca z Rosji.
2022-07-26, 20:04
Początkowa propozycja Komisji Europejskiej, narzucająca wszystkim krajom obowiązkowe ograniczenia zużycia gazu w przypadku ogłoszenia stanu alarmowego, została zmieniona i złagodzona przez Czechy, kierujące pracami Unii.
Lista wyłączeń z obowiązkowej redukcji jest długa, wiele krajów ma różne wyjątki i to też pozwoliło na zaakceptowanie porozumienia. - Każdy ma to, czego potrzebował - skomentowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Jej zdaniem, każdy unijny kraj znajdzie się w którejś z grup pozwalających na derogacje, bo każde państwo ma specyficzną sytuację.
Polska będzie mogła korzystać z wyłączeń z redukcji
REKLAMA
- Nie możemy wszystkich włączyć do jednej grupy, każdy ma inny miks energetyczny, każdy ma inną sytuację z infrastrukturą i dostawami i trudno przygotować w energetyce jedno rozwiązanie, które by pasowało wszystkim państwom - powiedziała minister. Polska - jak tłumaczyła - będzie mogła skorzystać z wyłączeń, bo pozwalają jej na to dotychczasowe działania.
- Unijny kompromis w sprawie gazu. Płomecka: solidarność, ale nie na zasadzie wymuszenia i obowiązku
- Gazowy plan awaryjny UE. Małecki: na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo energetyczne Polski
- Porozumienie ws. gazowego planu awaryjnego. Komisarz UE ds. energii: wystarczy na przeciętną zimę
- Patrząc na naszą sytuację, na konsekwentne magazynowanie, na zabezpieczanie infrastruktury, ale też i dostaw byłoby absolutnie niesprawiedliwe, żebyśmy zgadzali na jakiekolwiek redukcje - mówiła Anna Moskwa. Wyjaśniła, że polskie magazyny z gazem są pełne, a minimum unijne to 80 procent i że nasz przemysł już w ubiegłym roku rozpoczął powolny, ale jednak konsekwentny proces zmniejszania zużycia gazu i to będzie zaliczone do celów redukcyjnych. - Z racji wieloletnich działań i przygotowania, na pewno jesteśmy, jeśli chodzi o gaz, przygotowani do zimy - oświadczyła minister.
Posłuchaj
ms
REKLAMA
REKLAMA