Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos. Ekspert: powstaje silny koncern multienergetyczny w Europie
- PKN Orlen i Grupa Lotos po połączeniu stają się ogromną siłą. Łączne przychody obu firm to około 250 miliardów złotych i są to gigantyczne środki. Jest to istotne, gdyż mamy przed sobą najważniejszą transformację energetyczną po 1990 roku - powiedział Dawid Piekarz wiceprezes Instytutu Staszica w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-08-01, 17:35
W jego opinii Polska musi przestawić się na bardziej czystą energię, aby być bardziej konkurencyjna w stosunku do innych krajów w Europie. To o czym warto pamiętać, to fakt, że Saudii Aramco będzie posiadała 30 procent udziałów w samej rafinerii w Gdańsku, ale nie w spółce Lotos. Od przyszłego roku firma ta będzie głównym dostawcą ropy naftowej do Orlenu.
Zdaniem Piekarza, Saudii Aramco chce być w najbliższych latach nie tylko dostarczycielem ropy naftowej (a jest obecnie największym na świecie) ale chce być także dostarczycielem wysokich technologii przetwórczych i te technologie trafią do Gdańska. Będzie więc można dobudować w Gdańsku to czego tam brakuję: petrochemię, chemię, energetykę. Jego zdaniem dzięki nowych technologiom z Saudii Aramco rafineria w Gdańsku będzie mogła szybciej i dynamiczniej niż do tej pory się rozwijać.
Połączenie przeprowadzone zostało poprzez przeniesienie całego majątku Grupy Lotos, obejmującego wszystkie prawa i obowiązki (aktywa i pasywa) Grupy Lotos - spółki przejmowanej, na spółkę przejmującą, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji połączeniowych, które zostaną wydane akcjonariuszom Grupy Lotos. W związku z połączeniem kapitał zakładowy PKN Orlen został podwyższony z kwoty 534 mln 636 tys. 326,25 zł do kwoty 783 mln 59 tys. 906,25 zł.
PKN Orlen informował wcześniej, że w wyniku fuzji z Grupą Lotos udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35 proc. Wskazywano zarazem, że zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się do ok. 50 proc., co oznacza, że kontrola nad nowo powstałym koncernem multienergetycznym zostanie dodatkowo wzmocniona.
REKLAMA
List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii 27 lutego 2018 r. Z kolei 20 czerwca tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/mk
REKLAMA