Rocznica rosyjskiej agresji na Gruzję. MSZ: solidaryzujemy się z narodem gruzińskim

W 14. rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję w pełni solidaryzujemy się z narodem gruzińskim i wspieramy integralność terytorialną Gruzji w ramach międzynarodowo uznanych granic - oświadczyło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

2022-08-07, 11:00

Rocznica rosyjskiej agresji na Gruzję. MSZ: solidaryzujemy się z narodem gruzińskim
Gruzińscy żołnierze biegną obok budynku trafionego w wyniku bombardowania w Gori, 80 km (50 mil) od Tbilisi, 9 sierpnia 2008 r.Foto: Gleb Garanich/Reuters/Forum

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło solidarność z Gruzją. "Solidaryzujemy się z narodem gruzińskim, wspieramy integralność terytorialną Gruzji w ramach międzynarodowo uznanych granic oraz potępiamy postępującą rosyjską aneksję separatystycznych regionów Abchazji i Cchinwali" - podało MSZ we wpisie na Twitterze.

Wybuch wojny

Wojna wybuchła, gdy Gruzja próbowała przywrócić kontrolę nad zbuntowanymi prorosyjskimi republikami - Abchazją i Osetią Południową. Separatystów zbrojnie wsparła Moskwa, argumentując to obroną rosyjskiej ludności. Rosja zaatakowała Gruzję, wypierając jej wojska oraz ludność cywilną z terenów zajętych republik i dopuszczając się zbrodni wojennych. Rosjanie zbombardowali m.in. czarnomorski port Poti i bazę wojskową w Senaki.

12 sierpnia 2008 roku prezydent Lech Kaczyński wziął udział w wiecu poparcia Gruzinów wraz z prezydentami Litwy, Estonii, Ukrainy i premierem Łotwy. Z inicjatywy polskiego przywódcy przyjechali oni na spotkanie z gruzińskim prezydentem Micheilem Saakaszwilim.

Konflikt zbrojny między Rosją a Gruzją wybuchł w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 r. Po serii osetyjsko-rosyjskich prowokacji Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do Osetii Południowej i dalej w głąb terytorium Gruzji.

REKLAMA

Rozkaz przerwania ofensywy

Również 12 sierpnia ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wydał rozkaz przerwania ofensywy w Gruzji. W czasie działań zbrojnych rosyjskie wojska zajęły Osetię Południową i Abchazję oraz część terytorium samej Gruzji, z którego wycofały się po podpisaniu rozejmu. Pozostały jednak na terenach Osetii Południowej i Abchazji, a pod koniec sierpnia 2008 r. Rosja uznała ich niepodległość.

Czytaj więcej:

Zobacz także: prof. Ryszard Legutko w "Salonie politycznym Trójki"

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej