Prof. Skubała o zapobieganiu katastrofom na rzekach: potrzebny jest stały monitoring
- Każdy z nas jest dzisiaj w stanie sprawdzić w miarę dokładnie stan powietrza w miejscu, w którym przebywa. Woda jest równie ważna jak powietrze - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
2022-08-17, 11:28
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że 87 próbek wody z Odry będzie przebadanych poza Polską. Pierwsze trafiły do Czech, a kolejne zostaną wysłane do Holandii i Wielkiej Brytanii. W ich transporcie pomaga polska policja, wspierająca inspektorów z GIOŚ. Nadal nie są znane przyczyny katastrofy na Odrze.
Zrzut substancji
Prof. Piotr Skubała powiedział, że późno wykonane badania mogą nie wykazać dokładnej przyczyny katastrofy na Odrze. - Jest wiele scenariuszy, bo bez badań błądzimy po omacku. Te, które zostały wykonane po dwóch-trzech tygodniach od momentu katastrofy, mogą nie wykryć prawdziwej przyczyny. Jest wiele hipotez: sinice, zasolone wody czy substancje toksyczne - powiedział.
- Wielu autorów skłania się teraz ku temu, że doszło do jakiegoś zrzutu substancji. Nie mamy jednak stałego monitoringu stanu wód, takiego, jaki mamy w przypadku powietrza. Bez tego nie jesteśmy w stanie działać i istnieje prawdopodobieństwo, że komuś ujdzie to na sucho - ocenił.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że rzeka została zniszczona na długi czas. Powiedział także, że dotychczasowe działania są niewystarczające. - Nasza "księżna rzek", jak nazywana jest Odra, została zniszczona na lata. Została zniszczona nie tylko przyroda, ale także los ludzi, którzy związani są z tą rzeką - powiedział.
REKLAMA
- Każdy z nas jest dzisiaj w stanie sprawdzić w miarę dokładnie stan powietrza w miejscu, w którym przebywa. Woda jest równie ważna jak powietrze i tutaj także konieczny jest taki monitoring. Stan wód jest kontrolowany zwykle kilka razy w roku. Powinien być to stały monitoring - podkreślił prof. Skubała.
Na takie apele odpowiedziały już władze. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała we wtorek stworzenie nowoczesnego systemu stałego monitorowania wód powierzchniowych, wraz z systemem wczesnego reagowania na potencjalne kryzysy, awarie i katastrofy. - Podjęliśmy decyzję w ostatnich dniach, by kompleksowo zająć się zagadnieniem związanym z monitoringiem wód - zapowiedziała minister.
Czytaj także:
- Zatrucie Odry wynikiem naturalnych procesów? Specjalista przedstawił swoje hipotezy
- Anna Moskwa zapowiada: chcemy stworzyć nowoczesny system stałego monitorowania wód powierzchniowych
- Strażacy i policjanci nad Odrą. Sytuację monitoruje ponad 2 tys. funkcjonariuszy
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość audycji: prof. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Data emisji: 17.08.2022
Godzina emisji: 10.33
REKLAMA
dz
REKLAMA