Jak wydatki na obronność wpłyną na stawki VAT? Wiceminister Soboń tłumaczy planowane zmiany
Dopóki wydatki na obronność będą przekraczać 3 proc. PKB, stawki VAT powinny pozostać na poziomach 8 i 23 proc. - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że od roku 2024 będzie powiązanie stawek VAT z wydatkami na obronność.
2022-08-25, 13:30
Wiceminister finansów Artur Soboń przedstawiał przygotowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w podatkach dochodowych, które zostały skierowane do Sejmu. Jak wyjaśnił, w ustawie znajdą się zapisy warunkujące możliwość redukcji stawek VAT od wydatków na obronność.
- Na rok 2023 w ustawie zostaną zapisane na sztywno stawki 8 i 23 proc. Ale od roku 2024 będzie powiązanie stawek VAT z wydatkami na obronność. Chodzi o wprowadzenie zasady, że stawki pozostaną niezmienione, jeśli suma wydatków na obronność, zapisana w budżecie oraz z planie finansowym funduszu wsparcia sił zbrojnych będą przekraczać 3 proc. PKB - powiedział wiceminister finansów.
Podatek minimalny mógłby uderzyć w podatników
Wiceszef resortu finansów przedstawił również najważniejsze zmiany, jakie są wprowadzane nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wśród proponowanych nowych regulacji jest zawieszenie na rok 2022 i 2023 przepisów o podatku minimalnym, który miał wymusić opodatkowanie przedsiębiorstw unikających płacenia daniny od zysku.
- Ta zmiana bierze się stąd, że nie testuje się nowych rozwiązań w sytuacji, w jakiej jest obecnie nasza gospodarka. Przepisy o podatku minimalnym są podobne do zlikwidowanej już ulgi dla klasy średniej w PIT - w obu tych przypadkach nikt nie był w stanie przewidzieć ich skutków - stwierdził Artur Soboń i dodał, że podatek minimalny mógłby mocno uderzyć w podatników, którzy z powodów niezależnych nie uzyskają wymaganej przepisami rentowności.
REKLAMA
- Z naszych szacunków wynika, że grupa podmiotów, jakie mogą zostać objęte podatkiem minimalnym, wynosi 7 tys. firm. To stosunkowo wąska grupa podatników, ale są to duże podmioty, więc ich udział we wpływach z CIT może być znaczący - powiedział wiceminister.
Nie ma dalszych planów zmian w podatkach
Zmiany obejmują także przepisy dotyczące dokumentacji pośrednich transakcji z rajami podatkowymi, regulacje dotyczące ukrytej dywidendy czy polskiej spółki holdingowej. Zaproponowano także poprawki do przepisów o estońskim CIT.
- Z danych sprzed kilku tygodni, jakimi dysponujemy, wynika, że ok. 7 tys. podmiotów zdecydowało się skorzystać z rozliczeń podatkowych z użyciem estońskiego CIT - powiedział dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w MF Jarosław Szatański.
Wiceminister Artur Soboń podkreślił, że obecnie nie ma już żadnych dalszych planów zmian w podatkach. Dodał, że resort chce się "przyjrzeć" możliwości podzielnia się z samorządami dochodami ze zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, co może nastąpić w 2024 r.
REKLAMA
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA