Rynki surowcowe zależne od banków centralnych. Inwestorzy oczekują wzrostu stóp procentowych na świecie

Ceny ropy naftowej w USA rosną i są powyżej 94 USD za baryłkę. Inwestorzy rozważają ryzyka dla podaży surowca w czasie podtrzymywania przez banki centralne woli podwyżek stóp procentowych.

2022-08-29, 09:10

Rynki surowcowe zależne od banków centralnych. Inwestorzy oczekują wzrostu stóp procentowych na świecie
Wpływanie na rynek ropy jest trudniejsze niż na rynek gazu, ponieważ ceny ropy są regulowane na posiedzeniach G7 oraz OPEC, czyli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową.Foto: shutterstock/PHOTOCREO Michal Bednarek

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 94,05 USD, wyżej o 1,05 proc. Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 101,70 USD za baryłkę, wyżej o 0,70 proc.

Inwestorzy oceniają sytuację w Libii, gdzie w wyniku walk pod koniec ub. tygodnia w Trypolisie między konkurencyjnymi ośrodkami władzy, zginęło kilkanaście osób, a ponad 80 zostało rannych. Starcia między konkurującymi milicjami, związanymi z dwoma walczącymi ośrodkami władzy, wybuchły w kilku dzielnicach Trypolisu i spowodowały zniszczenia w mieście.

Obecny rząd w Trypolisie powstał na początku 2020 roku w wyniku procesu nadzorowanego przez ONZ, jego główną misją miało być zorganizowanie wyborów w grudniu zeszłego roku, ale odroczono je na czas nieokreślony.

Inwestorzy obawiają się, że zaostrzenie sytuacji politycznej w Libii może ponownie zagrozić dostawom ropy w czasie, gdy kraje w Europie zmagają się z poważnym kryzysem energetycznym.

Umowa nuklearna


Tymczasem irańskie władze przekazały, że rozmowy w sprawie propozycji ożywienia umowy nuklearnej przeciągną się do przyszłego miesiąca, oddalając tym samym spekulacje, że umowa torująca drogę do zwiększenia dostaw ropy z Iranu jest już bliska.

- Iranowi zajmie co najmniej do 2 września, aby odpowiedzieć na komentarze administracji prezydenta Joe Bidena w sprawie opracowanego przez UE planu ożywienia porozumienia nuklearnego z 2015 r. - podał w niedzielnym tweecie państwowy "Nour News".

Ustępstwa Iranu w sprawie paktu nuklearnego w ostatnich tygodniach wzbudziły na rynkach nadzieje, że dyplomaci Iranu i Zachodu mogą wkrótce zawrzeć porozumienie.

Podwyżki stóp procentowych


Ze swojego kursu podwyższania stóp procentowych nie rezygnują banki centralne, co potencjalnie osłabiłoby popyt m.in. na ropę naftową.

- Pomimo jastrzębich komentarzy banków centralnych o podwyższaniu stóp procentowych ropa naftowa nadal drożeje, ponieważ problemy związane z podażą surowca nadal utrzymują byczy sentyment na rynkach paliw - powiedział James Whistler, dyrektor zarządzający Vanir Global Markets Pte.



Stratedzy Goldman Sachs zauważają w rynkowej nocie, że ropa naftowa nadal może dążyć do wzrostów cen, zwłaszcza w obliczu niedoborów innych surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego.

Stratedzy banku postrzegają ryzyko recesji poza Europą w ciągu najbliższych 12 miesięcy jako "stosunkowo niskie". "Kupuj towary teraz, a recesją martw się później - napisali w rynkowej nocie.

Ropa na NYMEX w N.Jorku zyskała w ub. tygodniu 2,5 proc.

  • Czytaj także:

Bezprecedensowa operacja dystrybucji węgla w Polsce. Wicepremier Sasin o transformacji energetycznej

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej