Marek Dyduch: Niemcy będą chcieli uznać, że nasze ziemie zachodnie są częścią reparacji

2022-09-13, 17:05

Marek Dyduch: Niemcy będą chcieli uznać, że nasze ziemie zachodnie są częścią reparacji
Marek Dyduch . Foto: PR24/AK

- Niemcy będą szukać takiego rozwiązania, żeby uznać, że nasze ziemie zachodnie są częścią reparacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Dyduch z Nowej Lewicy.

Raport w sprawie strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej w związku z niemiecką okupacją został zaprezentowany 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Polska domaga się zadośćuczynienia od Niemiec za konflikt zbrojny, a straty oszacowano na 6 bilionów 200 miliardów złotych.

Reparacje wojenne

Marek Dyduch powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że należy podjąć i rozwiązać temat dotyczący reparacji, choć jego zdaniem negocjacje nie będą należały do prostych. - Z jednej strony straciliśmy ziemie na wschodzie, które dzisiaj są w granicach Litwy, Białorusi i Ukrainy. Tam odszkodowań nie będziemy żądać, bo uznaliśmy te państwa. Z drugiej strony mamy poniemieckie tereny, które dla nas są rekompensata, ale dla Niemców to część ich terytoriów - powiedział.

- Niemcy będą szukać takiego rozwiązania, żeby uznać, że nasze ziemie zachodnie są częścią reparacji. Dlatego rozmowy w tych sprawach nie będą proste - ocenił.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że uzyskanie reparacji jest ważną częścią dla naszego narodu. - Jestem zwolennikiem podjęcia tematu reparacji i zakończenia go. Zobaczymy, jakie Niemcy będą mieć argumenty, ale niedosyt Polaków za straty z czasów II wojny światowej jest. Dla dobra Polaków ta kwestia powinna być rozwiązana - powiedział Marek Dyduch.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj

Marek Dyduch m.in. o reparacjach (Rozmowa PR24) 13:17
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Dyduch (Nowa Lewica)
Data emisji: 13.09.2022
Godzina emisji: 16.35

dz

Polecane

Wróć do strony głównej