more_horiz

"Różnimy się w zbyt wielu kwestiach". Stefan Krajewski o koalicji wyborczej PO-PSL

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 08:45
- Jest wiele kwestii - nie tylko aborcja - na które mamy zupełnie inne spojrzenie niż PO, a przy ewentualnej koalicji wyborczej trzeba postawić takie warunki brzegowe, żeby te kwestie, które nas różnią, nie były przedmiotem późniejszych rozstrzygnięć - powiedział w Polskim Radiu 24 Stefan Krajewski (PSL).

Donald Tusk zadeklarował, że każdy, kto będzie na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej, musi popierać kwestię "aborcji na życzenie". Te słowa wywołały spore oburzenie. W związku z tym w Polskim Radiu 24 Stefan Krajewski z PSL pytany był o to, czy te słowa lidera PO zamykają ewentualną możliwość koalicji wyborczej pomiędzy Koalicją Polską a Koalicją Obywatelską. 

- To nie jest tylko kwestia ostatniej wypowiedzi Donalda Tuska, ponieważ PSL od dłuższego czasu mówi o potrzebie budowy dwóch bloków: liberalno-lewicowego i konserwatywno-centrowego - podkreślił gość PR24.

Dodał, że jednak "ostatnia wypowiedź Donalda Tuska wyraźnie pokazuje, że nawet w kwestiach światopoglądowych chce on wprowadzać dyscyplinę partyjną". - A u nas w PSL w tych kwestiach nigdy dyscypliny nie było i nie będzie. Każdy głosuje zgodnie z własnym sumieniem, przekonaniami i w mojej ocenie tak powinno zostać - powiedział Stefan Krajewski. 

Zaznaczył również, że jest "wiele kwestii - nie tylko aborcja - na które mamy zupełnie inne spojrzenie niż PO, a przy ewentualnej koalicji wyborczej trzeba postawić takie warunki brzegowe, żeby te kwestie, które nas różnią, nie były przedmiotem rozstrzygnięć". - W wielu kwestiach także trzeba oddać głos społeczeństwu - chociażby przeprowadzając referenda - a tutaj Donald Tusk wyraźnie pokazał, że nie ma na to miejsca - dodał gość PR24. 

Głos należy się społeczeństwu

W jego ocenie w kwestiach takich jak aborcja "nie ma pośpiechu". - Tutaj najlepiej oddać głos społeczeństwu niż grupie posłów - podkreślił i wyjaśnił, że w tak ważnej kwestii nie powinno decydować 400, a czasem nawet 60, ponieważ jest to zbyt ważna kwestia dla całej polskiej społeczności.

- A więc, jeżeli któraś z partii zarządzi dyscyplinę partyjną w tej kwestii, to wyraźnie pokaże, że o wszystkim zdecydowali liderzy, a nie całe ugrupowania - powiedział Stefan Krajewski. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:35 PR24_AAC 2022_09_08-07-36-11.mp3 Stefan Krajewski: różnimy się w zbyt wielu kwestiach (24 pytania - rozmowa poranka/Polskie Radio 24)

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Stefan Krajewski (PSL)

Data emisji: 08.09.2022

Godzina emisji: 07.35

nj

Zobacz także

Zobacz także