Kolejny słaby tydzień na rynkach ropy. Tańsze surowce przełożą się na niższą inflację

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną w piątek rano, ale dla tego surowca kończy się już 3. z kolei słaby tydzień - ze spadkami notowań. Pogarszające się globalne tło gospodarcze podsyca na rynkach obawy o popyt na ropę i jej produkty, a umacnianie się dolara USA sprawia, że ropa wyceniana w tej walucie staje się droższa dla większości kupujących.

2022-09-16, 10:14

Kolejny słaby tydzień na rynkach ropy. Tańsze surowce przełożą się na niższą inflację
Wpływanie na rynek ropy jest trudniejsze niż na rynek gazu, ponieważ ceny ropy są regulowane na posiedzeniach G7 oraz OPEC, czyli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową.Foto: shutterstock/PHOTOCREO Michal Bednarek

W piątek rano ropa Brent drożeje o 0,34 proc., do 91,15 dolarów za baryłkę, a amerykańska ropa WTI rośnie o 0,19 proc., do 85,26 dolarów za baryłkę. W czwartek po godz. 18.30 ropa naftowa Brent w Londynie taniała o 3,14 proc., do 91,15 dol. za baryłkę. W dół szły także notowania ropy naftowej WTI w Nowym Jorku o 3,37 proc., do 85,5 dol. za baryłkę.

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów, a WTI wyceniana była na 92,8 dolarów. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a w Europie były bliskie 140 dolarów za baryłkę. 

Podwyżki stóp w USA

Analitycy wskazują, że konsumpcji paliw zagraża jastrzębia polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej, ryzyko wystąpienia recesji w Europie z powodu poważnego kryzysu energetycznego oraz marne skutki podejmowanych w Chinach działań w celu ożywienia słabnącej gospodarki.

Ropa wytraciła wszystkie zyski w cenie, jakie udało jej się osiągnąć po inwazji Rosji na Ukrainę. Z wysokich poziomów wycofały się też inne surowce, w tym miedź, ponieważ inwestorzy byli zmuszeni przekalibrować swoje oczekiwania dotyczące perspektyw gospodarczych.

REKLAMA

- Nastroje na globalnych rynkach ropy pozostają w dużej mierze negatywne - ocenia Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING groep NV.

- Wyższy kurs USD w połączeniu z oczekiwaniami rynków na bardziej jastrzębie działania Fed nie pomogą cenom większości surowców - dodaje.

Analitycy Standard Chartered ostrzegają tymczasem, że światowy rynek ropy osiągnął w tym kwartale "dużą nadwyżkę" tego surowca. Z kolei stratedzy Morgan Stanley i UBS Group obniżyli swoje krótkoterminowe prognozy dla ropy na resztę tego roku o 15 USD na baryłce w obliczu narastających obaw przed recesją w największych gospodarkach.

Eksperci wskazują, że ceny ropy mogą mocniej się odbić w 2023 r., gdy na rynkach będzie mniej ropy z Rosji.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej