Dr inż. Piotr Szmytkiewicz: przekop ma w minimalny sposób wpływać na brzeg i dno morza

- Samo umiejscowienie przekopu jest bardzo interesujące, wzdłuż wybrzeża przemieszczane są olbrzymie ilości piasku (…) naszą rolą było wskazanie najlepszej lokalizacji przekopu - mówił w Polskim Radiu 24 dr inż. Piotr Szmytkiewicz z Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk.

2022-09-17, 12:15

Dr inż. Piotr Szmytkiewicz: przekop ma w minimalny sposób wpływać na brzeg i dno morza
Pełną funkcjonalność kanał uzyska w przyszłym roku. Foto: Krzysztof Kossowski / Polskie Radio

Dziś o 13.00 nastąpi uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Od jutra kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

Dr inż. Piotr Szmytkiewicz przypominał o wcześniejszych planach wykonania przekopu. - Mierzeja Wiślana jest skomplikowaną strukturą geomorfologiczną, kilkaset lat temu była poprzecinana naturalnymi przesmykami, przez które pływały statki. Pierwszy skuteczny przekop mierzei był wykonany przez Krzyżaków w średniowieczu i cały czas funkcjonuje, to Cieśnina Piławska, sztuczny twór. Pierwszy projekt przekopu mierzei blisko Kątów Rybackich to rok 1845, kolejne plany to koniec XIX w. Ten temat funkcjonował od ponad 500 lat (…). Sama mierzeja jest w pewnym sensie konstrukcją sztuczną, oczywiście została stworzona siłami natury przez przemieszczający się piasek, ale to, co zrobili hydrotechnicy pruscy w XIX w., jej zalesienie, spowodowało, że ta struktura stała się stabilna, wcześniej to był teren ruchomy - przypominał ekspert.

- Mierzeja jest specyficznym tworem, jest w nim miejsce, w którym transport piasku przez morze jest zrównoważony, tam powstał przekop. Chodziło o to, żeby ten obiekt w minimalny sposób wpływał na przebudowę brzegu czy dna w rejonie inwestycji - mówił gość audycji.

Posłuchaj

Dr inż. Piotr Szmytkiewicz o przekopie Mierzei Wiślanej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 14:52
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

* * *

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: dr inż. Piotr Szmytkiewicz

Data emisji: 17.09.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 10.44

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej