Sprawa wycieku z Nord Stream. Stoltenberg: ważne, by szybko ustalić fakty
- Z wielkim niepokojem obserwujemy wyciek z gazociągu Nord Stream - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na spotkaniu z grupą socjalistów w Parlamencie Europejskim, informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
2022-09-27, 22:55
Sprawa wycieku gazu z rurociągu Nord Stream będzie jednym z tematów jutrzejszego spotkania unijnych ambasadorów w Brukseli. Duńskie władze oceniły, że wycieki z gazociągu to było celowe działanie. Ich zdaniem potrwają one prawdopodobnie co najmniej tydzień.
Wcześniej duńskie i szwedzkie stacje pomiarowe poinformowały, że nastąpiły podwodne eksplozje na tym samym obszarze, na którym doszło do wycieku gazu. Także Norwegia odnotowała dwa wstrząsy.
Wyciek z Nord Stream 1 i 2. Ursula von der Leyen komentuje
Przewodnicząca Komisji Europejskiej rozmawiała z premier Danii o wycieku gazu z rurociągu Nord Stream. Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że była to akcja sabotażowa, ale dodała, że potrzebne jest dochodzenie, by wyjaśnić, co się stało i dlaczego.
"Wszelkie celowe zakłócanie działalności aktywnej europejskiej infrastruktury energetycznej jest niedopuszczalne i będzie się wiązało z najsilniejszą możliwą reakcją" - podkreśliła przewodnicząca Komisji.
REKLAMA
Nord Stream. Stoltenberg: ważne, by ustalić szybko fakty
- Z wielkim niepokojem obserwujemy wyciek z gazociągu Nord Stream - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na spotkaniu z grupą socjalistów w Parlamencie Europejskim. Podkreślił, że NATO monitoruje sytuację i uzyskuje na bieżąco informacje od swoich sojuszników z regionu Morza Bałtyckiego.
- Ważne, by ustalić szybko fakty - podkreślił Jens Stoltenberg. W swoim wystąpieniu szef NATO mówił także o wykorzystywaniu surowców energetycznych przez Rosję jako broni.
Posłuchaj
W sprawie wycieku z Nord Stream pojawia się wiele znaków zapytania. Według szwedzkich i duńskich stacji pomiarowych nastąpiły podwodne eksplozje na tym samym obszarze, na którym doszło do wycieku gazu.
Także Norwegia odnotowała dwa wstrząsy. Niektórzy zwracają uwagę, że do wycieku dochodzi w dniu otwarcia gazociągu Baltic Pipe, kluczowego szlaku przesyłu gazu z Norwegii przez Danię do Polski i krajów sąsiednich, który ma pomóc w uniezależnieniu się od dostaw błękitnego paliwa z Rosji i że to może być dalsza próba wykorzystywania energii do szantażu.
REKLAMA
Część ekspertów uważa z kolei, że to celowe działania Gazpromu i powoływanie się na siłę wyższą, by nie płacić wielomiliardowych odszkodowań za przykręcanie kurka z gazem na Nord Stream 1 i łamanie umów na dostawy surowca.
- Wybuchy i wycieki gazu z gazociągów NS1 i NS2. "Rosja zaplanowała akt terroru", pytanie, jaki jest jego cel
- Wyciek z gazociągu Nord Stream. Szef MSZ: nie można wykluczyć, że tę katastrofę spowodował człowiek
- Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Wcześniej zarejestrowano "wyraźne podwodne eksplozje"
IAR/pb
REKLAMA