Otwarcie Baltic Pipe. Poseł PiS: mamy fundamentalną zmianę, która wpisuje się w dobre tendencje
- Jest rurociąg, są kontrakty gazowe, informacje od premiera Morawieckiego i minister Moskwy mówią wyraźnie: w tym roku będą to 3 mld m sześc. gazu, w kolejnych latach ta ilość będzie rosła - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj (PiS). W dyskusji wzięła udział również Paulina Matysiak (Razem).
2022-09-28, 09:30
We wtorek odbyła się uroczystość otwarcia gazociągu Baltic Pipe - z udziałem premiera Morawieckiego, prezydenta Andrzeja Dudy, premier Danii Mette Frederiksen, ministra do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowej unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen. 1 października 2022 r. ma ruszyć przesył gazu ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym do Polski 900-kilometrową trasą przez Danię.
Andrzej Kryj zaznaczył, że zostały podpisane kontrakty na dostawy surowca przez Baltic Pipe. - Słowa o tym, że może nie być w rurociągu gazu, są wypowiadane przez totalną opozycję, która przez lata podkreślała, że ta inwestycja nie jest potrzebna, (…) że mamy rosyjskiego, bardzo wiarygodnego dostawcę. Mamy fundamentalną zmianę, która wpisuje się w dobre tendencje, które Polska zaczęła realizować, począwszy od budowy terminalu w Świnoujściu - stwierdził.
Paulina Matysiak również zwróciła uwagę na kwestię kontraktów z dostawcami gazu. - Opinia publiczna powinna wiedzieć, że ten gaz popłynie, to jest kluczowe z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki tej inwestycji uniezależniamy się od gazu z Rosji. To może być przesłanie dla całej Europy, że należy dywersyfikować dostawców, pozyskiwać różne źródła energii, tym bardziej że po wczorajszych wydarzeniach widać, że gazu z rurociągów Nord Stream nie będzie - zaznaczyła.
Posłuchaj
Jako pierwsza o dwóch wyciekach gazu z gazociągu Nord Stream 1 poinformowała Szwedzka Administracja Morska. Wyciek z Nord Stream 1 został po raz pierwszy wykryty wczoraj wieczorem, godzinę po tym, jak zarejestrowano spadek ciśnienia w siostrzanym gazociągu Nord Stream 2. Gazprom odmówił komentarza w tej sprawie. Nord Stream 1 obecnie nie przesyła gazu do Europy, a Nord Stream 2 nie został uruchomiony ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę.
REKLAMA
Gazociąg Baltic Pipe osiągnie pełną przepustowość prawdopodobnie miesiąc przed zaplanowanym terminem. Budowa rurociągu na terytorium Danii idzie na tyle sprawnie, że może się to stać nie 1 stycznia 2023 roku, lecz pod koniec listopada bieżącego roku. Z częściową przepustowością gazociąg będzie działał od 1 października.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Eliza Olczyk
REKLAMA
Goście: Andrzej Kryj, Paulina Matysiak
Data emisji: 28.09.2022
Godzina emisji: 08.10
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA